In August 2016, we made another expedition to abandoned Gulag camps in Siberia. This time, we headed to the Kodar Mountains in the Chita Oblast, where Gulag prisoners mined uranium for the first Soviet atomic bombs. We documented three camps, which came under the administration of the Borsky corrective labour camp (Борский ИТЛ). The expedition was a part of the Central European Map of the Gulag project.

Continue reading...

Prague, 9 June 2016 – Today saw the ceremonial launch of the Gulag Online virtual museum. The virtual museum is the result of a year’s work by members and associates of the Czech NGO Gulag.cz in cooperation with the Institute for the Study of Totalitarian Regimes. It is the world’s first comprehensive project of its kind, linking archaeological and archival research, oral history and geographical data, as well as the latest information technology. The virtual museum is accessible at the website www.gulag.online in Czech, English and Russian.

Continue reading...

Přijměte pozvání na slavnostní spuštění virtuálního muzea Gulag Online. Prezentace proběhne ve čtvrtek 9. června 2016 od 19 hodin v divadle Na Perštýně (Na Perštýně 6, Praha 1, vchod z Martinské ulice). Čeká Vás detailní popis muzea, povídání o genezi projektu a také tematický hudební doprovod. Svou účast prosím potvrďte na https://goo.gl/xR5BpE.

Budeme se na Vás těšit! Tým muzea Gulag Online

Continue reading...

Zveřejnění a spuštění muzea Gulag Online plánujeme na čtvrtek 9. června 2016. Chcete-li se zúčastnit slavnostního spuštění, pak si v tento den rezervujte volný večer. Místo a čas ještě upřesníme. Na přípravě online muzea usilovně pracujeme, plníme jej daty a začínáme testovat funkčnost všech jeho částí. Zde nabízíme pár ukázek z příprav a jeho aktuální podoby...

Continue reading...

Rádi bychom vyjádřili podporu našim kolegům z ruské organizace Memorial, kteří se včera stali terčem útoku skupinky aktivistů z ruského Národně osvobozeneckého hnutí. Během vyhlášení cen školní soutěže „Člověk v historii“ tito aktivisté nevybíravě zaútočili na žáky i členy poroty (včetně spisovatelky Ludmily Ulické), kromě slovních útoků o fašistech a údajném falšování historie na ně házeli vejce, zapáchající tekutinu a zelenou barvu. Přihlížející policie podle organizátorů útokům nebránila.

Continue reading...