Naše plánované Online muzeum Gulagu začíná pomalu získávat konkrétnější obrysy. V minulých týdnech se nám podařilo definitivně poskládat tým lidí, kteří se na vzniku celého projektu podílejí a v následujících měsících budou podobu a obsah muzea vytvářet. Ovšem neznamená to, že bychom doteď zaháleli. Celou současnou podobu Virtuální prohlídky Gulagu jsme přeložili do ruštiny a již brzy ji budeme publikovat. Naskenovali jsme také velké množství papírových dokumentů a začali jsme s jejich přepisem a překladem.

Číst více...

V nizozemském památníku Vught, který je zbudován z bývalého nacistického koncentráku, byla 25. června zahájena velká výstava o sovětském Gulagu. Jedná se o prvnívýstavu na toto téma v Nizozemí a jsme rádi, že jsme s její přípravou mohli výrazně pomoci.

Číst více...

V souvislosti s děním v muzeu Perm-36 na ruském Urale (více v článku Ideologický tunel: jak v Rusku likvidují ojedinělé muzeum politických represí jsme poslali otevřený dopis gubernátorovi Permského kraje Viktoru Basarginovi. K dopisu se připojili i další české instituce – Knihovna Václava Havla, Ústav pro studium totalitních režimů, Post Bellum, Člověk v tísni, Památník Terezín, Slovanská knihovna – Národní knihovna ČR.

Číst více...