S velkým zájmem se setkala česká prezentace ruského projektu Poslední adresa, který připomíná oběti sovětských represí. Na pozvání našeho Online muzea Gulagu a sdružení Archipelag do České republiky přijel zakladatel projektu, ruský novinář Sergej Parchomenko. Na veřejné prezentaci v pondělí 19. října představil Poslední adresu, o den později pak hovořil na debatě o nezávislé žurnalistice v dnešním Rusku. Kromě toho projekt prezentoval v rozhovorech pro Českou televizi, Český rozhlas a další média. Výsledkem jeho pobytu jsou i úvahy o rozšíření celého projektu do České republiky.

Číst více...

Naše plánované Online muzeum Gulagu začíná pomalu získávat konkrétnější obrysy. V minulých týdnech se nám podařilo definitivně poskládat tým lidí, kteří se na vzniku celého projektu podílejí a v následujících měsících budou podobu a obsah muzea vytvářet. Ovšem neznamená to, že bychom doteď zaháleli. Celou současnou podobu Virtuální prohlídky Gulagu jsme přeložili do ruštiny a již brzy ji budeme publikovat. Naskenovali jsme také velké množství papírových dokumentů a začali jsme s jejich přepisem a překladem.

Číst více...

V nizozemském památníku Vught, který je zbudován z bývalého nacistického koncentráku, byla 25. června zahájena velká výstava o sovětském Gulagu. Jedná se o prvnívýstavu na toto téma v Nizozemí a jsme rádi, že jsme s její přípravou mohli výrazně pomoci.

Číst více...

V souvislosti s děním v muzeu Perm-36 na ruském Urale (více v článku Ideologický tunel: jak v Rusku likvidují ojedinělé muzeum politických represí jsme poslali otevřený dopis gubernátorovi Permského kraje Viktoru Basarginovi. K dopisu se připojili i další české instituce – Knihovna Václava Havla, Ústav pro studium totalitních režimů, Post Bellum, Člověk v tísni, Památník Terezín, Slovanská knihovna – Národní knihovna ČR.

Číst více...