16/08 2015

Začínáme budovat Online muzeum Gulagu. Na co se můžete těšit?

Naše plánované Online muzeum Gulagu začíná pomalu získávat konkrétnější obrysy. V minulých týdnech se nám podařilo definitivně poskládat tým lidí, kteří se na vzniku celého projektu podílejí a v následujících měsících budou podobu a obsah muzea vytvářet. Ovšem neznamená to, že bychom doteď zaháleli. Celou současnou podobu Virtuální prohlídky Gulagu jsme přeložili do ruštiny a již brzy ji budeme publikovat. Naskenovali jsme také velké množství papírových dokumentů a začali jsme s jejich přepisem a překladem.

Model jednoho z baráků v aplikaci pro mobilní zařízení využívající augmented reality.

Pokračujeme v občasné přednáškové činnosti a rozšířili jsme také naši mezinárodní spolupráci – nizozemská výstava o Gulagu v památníku Vught vznikla hlavně díky naší pomoci (celá zpráva). Testujeme různé nové technologie, které bychom mohli v budoucnu použít pro naše výstupy, například prohlídky 3D modelů baráků v mobilních zařízeních díky technologii rozšířené reality (augmented reality).

Jeden z táborů a jeho okolí na panchromatickém snímku ze satelitu WorldView-1. © COPYRIGHT 2015 DigitalGlobe, Inc.

Především však s novou posilou našeho týmu, archeologem a mapovým nadšencem Radkem Světlíkem, dáváme dohromady možnosti mapových aplikací a různých mapových a satelitních podkladů a jejich propojení s celým projektem. Chystáme se i na tzv. storymapy, které ukáží životní trajektorii jednotlivých pamětníků. Podařilo se nám také získat řadu unikátních podkladů ze satelitních snímků. Hledáme tak místa dalších opuštěných táborů, a to jak ze současných, tak i z archivních, odtajněných špionážních snímků ze 60. let. Je to velké dobrodružství a zároveň se nám tak postupně plní mapa míst, která by ještě stála v budoucnu za podrobnější zdokumentování.

Další příspěvek Předchozí příspěvek