Poslední adresa

„Jedno jméno, jeden život, jedna tabulka.“ Takové je motto ruského projektu Poslední adresa, který jsme v červnu 2017 rozšířili i do českého prostředí.

Tabulka upomínající Karla Bacílka

Poslední adresa je původně ruskou občanskou iniciativou (navštivte též ruské stránky projektu), která od roku 2014 připomíná oběti sovětského represívního systému. Těch byly statisíce, miliony. Ovšem cílem projektu není připomínat statistiky, ale jednotlivé životy, které byly zmařeny. Nenápadné tabulky velikosti dlaně obsahující základní údaje o perzekvovaném jsou umístěny na dům, v němž měl daný člověk poslední adresu před tím, než se dostal do soukolí represivního aparátu, v jehož důsledku zemřel.

V České republice jsme projekt představili v roce 2015 (viz zpráva „Poslední adresa – ruský projekt u nás vyvolal velký zájem“). Další fázi projektu podpořil Ústav pro studium totalitních režimů s tím, že projekt v rozšířené podobě zahrne i oběti represivního systému u nás. První tabulky na našem území tak připomínají životy Karla Bacílka, Jozefa Maceje, Slavoje Šádka a Veleslava Wahla.

Navštivte českou verzi projektu na www.posledniadresa.cz.

Českou verzi projektu zaštiťuje Gulag.cz, Ústav pro studium totalitních režimů, sdružení Političtí vězni.cz a Memorial Česká republika.

Související zprávy