Středoevropská mapa Gulagu

Cílem mezinárodního projektu „Středoevropská mapa Gulagu“ (Central European Map of the Gulag), který byl realizován během roku 2016, je připomenout tragické osudy občanů Československa, Polska a Maďarska, kteří se stali obětmi Gulagu a sovětského represivního režimu. V rámci projektu jsme zpracovali i archivní mapy, jež unikátním způsobem přibližují podobu systému Gulag. Výsledkem projektu je interaktivní mapa Gulagu zahrnující místa sovětských represí v SSSR a středoevropských zemích, výpovědi pamětníků, databázi pracovních táborů a zdokumentovaná místa několika bývalých táborů. Interaktivní mapu jsme vyvínuli společně s ruskou organizací Memorial a badateli z dalších zúčastněných zemí.

Partnery projektu jsou Ústav pro studium totalitních režimů (ČR), Instytut Pamieci Narodowej (Polsko), Ośrodek Pamięć i Przyszłość (Polsko), Post Bellum SK (Slovensko) a sdružení NémetKor (Maďarsko). Výsledky projektu budou implementovány do virtuálního muzea Gulag Online.

Projekt byl podpořen Mezinárodním visegrádským fondem.

Související zprávy

Visegrad Fund Ústav pro studium totalitních režimů Instytut pamieci narodowej Ośrodek Pamięć i Przyszłość Post Bellum SK NémetKor