В рамках музея Гулаг Онлайн можно посетить карту с обозначенными пунктами управлений лагерей ГУЛАГ, основой для которой послужила база данных Система исправительно-трудовых лагерей в СССР, которую создали наши коллеги из московской организации Международный Мемориал. Все сведения об отдельных лагерных управлениях мы заимствовали из этой базы данных. Одновременно мы на портал добавили истории людей из Польши, Венгрии и Словакии. Добавление этих проектов поддержал Вишеградский фонд в рамках проекта Central European Map of the Gulag.

Читать больше...

Závěrem roku jsme prezentovali výsledky projektu Středoevropská mapa Gulagu v jednotlivých zemích Visegrádské čtyřky. V rámci veřejných setkání jsme prezentovali zpracovanou mapu jednotlivých táborových správ přibližující geografický rozsah systému Gulagu, další příběhy obětí, tentokráte i z ostatních zemí V4, umožňující vzájemné srovnání jejich často velmi odlišných osudů. Zároveň jsme prezentovali i první zpracované výstupy z naší poslední expedice. Postupně jsem s prezentací navštívili Varšavu, Bratislavu, Budapešť i Prahu.

Читать больше...

В ходе нашей последней экспедиции мы документировали также один из лагерей в долине реки Сакукан, в котором находился обагатительная фабрика для урановой руды из Мраморного ущелья. Посмотрите первы результаты документации и прогуляйтесь сквозь лагерь в виртуальном осмотре.

Читать больше...

Milí přátelé a příznivci, obracíme se na Vás s prosbou o podporu naší další plánované expedice. V příštím roce bychom se rádi vypravili do Kazachstánu zmapovat tamní pozůstatky táborů Gulagu a také zapátrat v místních archivech po Češích, kteří tamními lágry prošli. S plánem na tuto expedici jsme se přihlásili do soutěže Expedice Neuron, která umožní vítězným projektům realizaci a zafinancování plánovaných výprav. Pokud Vám přijde naše práce smysluplná, hlasujte prosím pro naší expedici „Za Gulagem do Kazachstánu – po stopách českých vězňů a pozůstatcích táborů“ na stránkách Expedice Neuron.

Читать больше...

V neděli 25. září 2016 zemřel ve věku 95 let Prof. Ing. Ludevít Végh, DrSc. Nebyl jen jedním z pamětníků, do jehož života se dramaticky promítla pohnutá historie 20. století, ale i neúnavným propagátorem různých aktivit spojených se zájmem o soudobé dějiny. Poslední roky věnoval mapování příběhu bratra Mikuláše, který zmizel v sovětském Gulagu a jehož příběh je také díky panu Ludevítovi zpracován na portále Gulag Online.

Читать больше...