Závěrem roku jsme prezentovali výsledky projektu Středoevropská mapa Gulagu v jednotlivých zemích Visegrádské čtyřky. V rámci veřejných setkání jsme prezentovali zpracovanou mapu jednotlivých táborových správ přibližující geografický rozsah systému Gulagu, další příběhy obětí, tentokráte i z ostatních zemí V4, umožňující vzájemné srovnání jejich často velmi odlišných osudů. Zároveň jsme prezentovali i první zpracované výstupy z naší poslední expedice. Postupně jsem s prezentací navštívili Varšavu, Bratislavu, Budapešť i Prahu.

Читать больше...

В ходе нашей последней экспедиции мы документировали также один из лагерей в долине реки Сакукан, в котором находился обагатительная фабрика для урановой руды из Мраморного ущелья. Посмотрите первы результаты документации и прогуляйтесь сквозь лагерь в виртуальном осмотре.

Читать больше...

Milí přátelé a příznivci, obracíme se na Vás s prosbou o podporu naší další plánované expedice. V příštím roce bychom se rádi vypravili do Kazachstánu zmapovat tamní pozůstatky táborů Gulagu a také zapátrat v místních archivech po Češích, kteří tamními lágry prošli. S plánem na tuto expedici jsme se přihlásili do soutěže Expedice Neuron, která umožní vítězným projektům realizaci a zafinancování plánovaných výprav. Pokud Vám přijde naše práce smysluplná, hlasujte prosím pro naší expedici „Za Gulagem do Kazachstánu – po stopách českých vězňů a pozůstatcích táborů“ na stránkách Expedice Neuron.

Читать больше...

V neděli 25. září 2016 zemřel ve věku 95 let Prof. Ing. Ludevít Végh, DrSc. Nebyl jen jedním z pamětníků, do jehož života se dramaticky promítla pohnutá historie 20. století, ale i neúnavným propagátorem různých aktivit spojených se zájmem o soudobé dějiny. Poslední roky věnoval mapování příběhu bratra Mikuláše, který zmizel v sovětském Gulagu a jehož příběh je také díky panu Ludevítovi zpracován na portále Gulag Online.

Читать больше...

В августе 2016 г. мы предприняли очередную экспедицию в заброшенные лагеря ГУЛАГа в Сибири. На этот раз мы отправились в горный хребет Кодар в Читинской области, где заключенные добывали уран для первых советских атомных бомб. Здесь мы описали три лагеря, которые подчинялись управлению Борского исправительно-трудового лагеря (Борский ИТЛ).

Читать больше...