Прага, 9 июня — Сегодня начал свою работу интернет-музей Гулаг Онлайн. Сотрудники и партнеры организации Gulag.cz работали над созданием музея целый год в сотрудничестве с Институтом исследований тоталитарных режимов (ИИТР). На данный момент это первый в мире проект, обобщающий проблематику гулаговских лагерей, используя археологические и кабинетные исследования, устные источники, георгафию, картографию и новейшие информационные технологии. Посетить музей можно на сайте www.gulag.online доступном на чешском, английском и русском языках.

Читать больше...

Приглашаем Вас на торжественное открытие виртуального музея Гулаг Онлайн. Презентация пройдет в четверг 9 июня 2016 в 19 часов в театре На Перштине (На Перштине 6, Прага 1 / Na Perštýně 6, Praha 1, вход со стороны ул. Мартинска/Martinská). Вас ожидает детальное описание музея, обращение к истории проекта, а также соответсвующее музыкальное сопровождение.

Читать больше...

Zveřejnění a spuštění muzea Gulag Online plánujeme na čtvrtek 9. června 2016. Chcete-li se zúčastnit slavnostního spuštění, pak si v tento den rezervujte volný večer. Místo a čas ještě upřesníme. Na přípravě online muzea usilovně pracujeme, plníme jej daty a začínáme testovat funkčnost všech jeho částí. Zde nabízíme pár ukázek z příprav a jeho aktuální podoby...

Читать больше...

Rádi bychom vyjádřili podporu našim kolegům z ruské organizace Memorial, kteří se včera stali terčem útoku skupinky aktivistů z ruského Národně osvobozeneckého hnutí. Během vyhlášení cen školní soutěže „Člověk v historii“ tito aktivisté nevybíravě zaútočili na žáky i členy poroty (včetně spisovatelky Ludmily Ulické), kromě slovních útoků o fašistech a údajném falšování historie na ně házeli vejce, zapáchající tekutinu a zelenou barvu. Přihlížející policie podle organizátorů útokům nebránila.

Читать больше...

V sobotu 23. dubna v Moskvě zemřel spisovatel a básník Semjon Vilenskij, předseda sdružení Vozvraščenije a neúnavný vydavatel literatury o stalinských pracovních lágrech, který dlouhodobě podporoval udržování historického vědomí hrůz Gulagu. Bylo mu 88 let. Osm let strávil v gulagu na Kolymě a celý život pak zasvětil připomínání temné sovětské historie.

Читать больше...