Prohlédněte si krátké video od našich programátorů a animátorů Honzy Vrátného a Josefa Brošty. Na nových stránkách Online muzea Gulagu usilovně pracujeme, ladíme a přidáváme další funkce. Spuštění nového muzea chystáme na jaře 2016.

Читать больше...

Milí přátelé a podporovatelé Online muzea Gulagu,

přijměte prosím naše pozvání na neformální setkání, během něhož bychom Vám rádi představili novinky z naší práce – v jakém stavu se nachází budované Online muzeum a jaké máme další plány. Ukážeme Vám chystanou podobu muzea, ukázky animace a 3D technologie. Seznámíme Vás také s činností našeho sdružení a budeme rádi za veškeré Vaše podněty a nápady.

Читать больше...

S velkým zájmem se setkala česká prezentace ruského projektu Poslední adresa, který připomíná oběti sovětských represí. Na pozvání našeho Online muzea Gulagu a sdružení Archipelag do České republiky přijel zakladatel projektu, ruský novinář Sergej Parchomenko. Na veřejné prezentaci v pondělí 19. října představil Poslední adresu, o den později pak hovořil na debatě o nezávislé žurnalistice v dnešním Rusku. Kromě toho projekt prezentoval v rozhovorech pro Českou televizi, Český rozhlas a další média. Výsledkem jeho pobytu jsou i úvahy o rozšíření celého projektu do České republiky.

Читать больше...

Naše plánované Online muzeum Gulagu začíná pomalu získávat konkrétnější obrysy. V minulých týdnech se nám podařilo definitivně poskládat tým lidí, kteří se na vzniku celého projektu podílejí a v následujících měsících budou podobu a obsah muzea vytvářet. Ovšem neznamená to, že bychom doteď zaháleli. Celou současnou podobu Virtuální prohlídky Gulagu jsme přeložili do ruštiny a již brzy ji budeme publikovat. Naskenovali jsme také velké množství papírových dokumentů a začali jsme s jejich přepisem a překladem.

Читать больше...

V nizozemském památníku Vught, který je zbudován z bývalého nacistického koncentráku, byla 25. června zahájena velká výstava o sovětském Gulagu. Jedná se o prvnívýstavu na toto téma v Nizozemí a jsme rádi, že jsme s její přípravou mohli výrazně pomoci.

Читать больше...