Přinášíme unikátní příběh u příležitosti 50. výročí vydání Souostroví Gulag

28. prosinec 2023

O osudu Ivana Kováče, muže, který se v sovětských lágrech spřátelil s Alexandrem Solženicynem a stal se pravděpodobně inspirací pro jeho literátní tvorbu, se dočtete v našem novém článku na Gulag Online.

Před 50 lety spatřil světlo světa první díl legendárního „Souostroví Gulag“. Slovenský právník Ivan Kováč se s Alexandrem Solženicynem setkal v sovětských pracovních lágrech, kam byl v roce 1948 odvlečen z Prahy. Kováč, který mimo jiné stanul i v čele úspěšné stávky vězňů Gulagu, se spisovateli stal zdrojem informací o životě v Evropě a možná i jedním z předobrazů hlavního hrdiny legendární povídky „Jeden den Ivana Děnisoviče“ o životě v lágru.

Solženicyn ve svém díle definitivně odhalil zrůdný systém pracovních táborů, poprav, deportací a dalších forem sovětských represí. Působivým dokladem této pohnuté historie je i nově zveřejněný příběh Ivana Kováče.

Celý příběh najdete na Gulag Online.

Autorem článku je Peter Juščák, slovenský spisovatel, který téma odvlečených do SSSR zkoumá posledních 30 let. Příběh Ivana Kováče zdokumentoval ještě před jeho smrtí v roce 2002.

V novém roce vám budeme pravidelně přinášet další příběhy u příležitosti nejrůznějších výročí a v souvislosti se zajímavými událostmi. Sledujte naše sociální sítě a virtuální muzeum Gulag Online.