Vyjádření k moskevskému útoku na účastníky školní soutěže „Člověk v historii“

29. duben 2016

Rádi bychom vyjádřili podporu našim kolegům z ruské organizace Memorial, kteří se včera stali terčem útoku skupinky aktivistů z ruského Národně osvobozeneckého hnutí. Během vyhlášení cen školní soutěže „Člověk v historii“ tito aktivisté nevybíravě zaútočili na žáky i členy poroty (včetně spisovatelky Ludmily Ulické), kromě slovních útoků o fašistech a údajném falšování historie na ně házeli vejce, zapáchající tekutinu a zelenou barvu. Přihlížející policie podle organizátorů útokům nebránila.

Školní soutěž „Člověk v historii“ organizovaná Memorialem má 17letou tradici, zúčastní se jí žáci středních škol z celého Ruska. Letos jich bylo více než 1600, z nichž porota vybrala 40 vítězů, kterým Memorial zajistil týdenní pobyt v Moskvě (v jehož závěru bylo slavnostní vyhlášení cen, na němž právě došlo k útoku). Soutěž „Člověk v historii“ je součástí evropské historické soutěže pro studenty středních škol Eustory. Na základě vlastních výzkumů a práce s archivními prameny ruští studenti zpracovávají různá témata – lokální události spojené s 2. světovou válkou nebo příběhy konkrétních lidí, kteří se stali oběťmi sovětských represí. V loňském roce byla například mezi oceněnými studentka z města Usolje-Sibirskoe, která na 30 stranách popsala příběh svého pradědečka Alexe Nekováře – českého legionáře, který se v roce 1918 usadil na Sibiři a založil tam rodinu. V roce 1938 byl popraven v Irkutsku.

Snahy zastrašit lidi popisující temné stránky sovětské historie, navíc spojené s útoky na žáky a učitele, považujeme za mimořádně znepokojivé.

Celá zpráva na stránkách Memorialu.