Doprovodný program k výstavě Nitky vzpomínek – Osudy žen v Gulagu přiblíží život za mřížemi prostřednictvím memoárů žen, které prošly peklem sovětských lágrů, dokumentaristické práce spisovatelky Kamily Hladké i příběhů politických vězeňkyň v Putinově Rusku.
Ženský svět za mřížemi se vší jeho drsností, fatální ztráta svobody, odloučení od blízkých, zmar i snaha o zachování důstojnosti nebo kontaktu s dřívějším životem. Nespravedlivě odsouzené ženy v táborech Gulagu i ženy vězněné za trestné činy v současnosti mají jedno společné – když se ze svobodné bytosti stane vězeňkyně, má to zcela určující a drtivý dopad na všechny. Odnětí svobody je pro každého člověka naprosto zásadní ztrátou jeho lidské podstaty.
Jak se tato traumata propsala do duší žen, které zažily utrpení v sovětských lágrech na základě vykonstruovaných a lživých obvinění? Jak se otiskla do jejich životů po propuštění a do jejich memoárové literární tvorby? Co mají jejich příběhy společného s osudy dnešních vězeňkyň odsouzených za různě motivované trestné činy, které mají mnohdy kořeny v sociálních problémech současnosti? Těmto i dalším tématům se bude věnovat komponovaný večer, který je doprovodným programem k výstavě Nitky vzpomínek – Osudy žen v Gulagu.
Akce proběhne 21. ledna 2025 od 18:00 do 20:30 v zasedacím sále v 1. patře Klementina (Národní knihovna ČR, vchod A) a bude volně přístupná.
Samotná výstava je k vidění ve stejné budově ve výstavní chodbě v přízemí do 31. ledna vždy v provozní době knihovny.
„Ponořte se do světa ruské lágrové literatury prostřednictvím čtení úryvků z memoárů žen, které přežily věznění v sovětských táborech Gulagu. Společně prožijeme jejich osudy od dramatických okamžiků zatčení, přes každodenní boj o přežití v nelidských podmínkách lágrů, až po strastiplnou cestu zpět k životu po propuštění,“ uvádí Judith Krulišová z Gulag.cz s tím, že do čtení se budou moci zapojit i návštěvníci.
Od sovětských lágrů se přeneseme do současnosti díky tvorbě spisovatelky a literární dokumentaristky Kamily Hladké. Ta se při přípravě své knihy Domů? Příběhy bývalých vězeňkyň intenzivně věnuje osudům žen, které prošly vězením v ČR v současnosti. Paralely budeme hledat také u její dřívější tvorby, kdy se při přípravě knihy Sestry věnovala řeholnicím perzekvovaným a vězněným na základě vykonstruovaných politických procesů v 50. letech.
V rámci večera budou moci návštěvníci také napsat dopis současným politickým vězeňkyním v Rusku. Hostem této části programu bude novinářka Alsu Kurmaševa, která v ruském vězení strávila téměř deset měsíců a byla propuštěna v rámci velké výměny vězňů v srpnu 2024. Na akci krátce pohovoří o své zkušenosti z vazby a také o tom, co pro ni samotnou znamenaly solidární dopisy podpory.
S formulací dopisů zájemcům poradí Alexandra Skorvid z Gulag.cz, která představí jednotlivé případy a pomůže s překladem.
Akci připravuje organizace Gulag.cz ve spolupráci se Slovanskou knihovnou Národní knihovny ČR a sdružením Memorial.