Zkoumat represe, zažít represe

26. listopad 2018

V pondělí 26. listopadu 2018 proběhla debata o kriminalizaci ruských historiků a pokusech přepisovat historii sovětských represí. V pražské Galerii Lucerna vystoupil přední expert na dějiny sovětského teroru Anatolij Razumov a novinářka Anna Jarovaja. Připomněli především případ zatčeného historika Jurije Dmitrijeva.

Současný ruský režim neperzekvuje pouze příslušníky opozičních struktur, aktivisty nebo novináře. Do problémů se dostávají i ti, kdo otevřeně hovoří o odpovědnosti sovětského státu za miliony nevinných obětí. Paralely s represemi v období Sovětského svazu bohužel začínají být v některých případech čím dál tím patrnější.

Jeden člověk tyto paralely prožívá s nevyzpytatelností osudu vlastní. Jurij Dmitrijev, významný ruský historik a člen sdružení Memorial, který v severoruské Karélii na místě zvaném Sandarmoch odhalil a prozkoumal rozsáhlá pohřebiště obětí stalinských represí (mezi nimiž je i několik Čechů), se sám stal obětí současného ruského režimu. Na konci roku 2016 byl Jurij Dmitrijev zadržen a obviněn z údajné výroby dětské pornografie, za kterou mu hrozí trest odnětí svobody v délce až deseti let. Přestože prvoinstanční soud rozhodl v jeho prospěch, státní zástupce se odvolal a Dmitrijev se letos v létě ocitl po krátké době na svobodě opět ve vazbě. Ve stejných celách, ve kterých ve 30. letech pobývaly i oběti stalinských represí - předmět jeho celoživotního výzkumu. Státem podporovaná „Ruská vojensko-historická společnost“ zároveň začala tvrdit, že na pohřebištích v Karélii neleží oběti sovětského teroru, ale rudoarmějci popravení Finy.

Stal se výzkum sovětských represí v Rusku dalším nebezpečným povoláním? Jak státní moc ovlivňuje oficiální výklad ruské historie? A jaké jsou vyhlídky Jurije Dmitrijeva a dalších ruských historiků a jak by bylo možné je podpořit a poskytnout jim pomocnou ruku? Pozvání k diskuzi přijala Anna Jarovaja, nezávislá ruská novinářka z Karélie, která blízce dokumentuje celý Dmitrijevův proces a Anatolij Razumov, ruský historik a blízký Dmitrijevův přítel, autor knihy „Leningradský martirolog“ o obětech stalinských represí, ředitel centra „Navrácená jména“ při Ruské národní knihovně, člen petrohradské Komise pro navrácení práv rehabilitovaným obětem politických represí.

Diskuzi pořádali Gulag.cz, Memorial Česká republika, Institut mezinárodních studií FSV UK, Ústav východoevropských studií FF UK.

Na akci ve stejném místě navázala související událost „Pro svobodu“ pořádaná společností Post Bellum, v jejímž rámci byly předány finanční prostředky ze sbírky na podporu ruských politických vězňů.

Články o akci a případu Jurije Dmitrijeva:

Photo: Zuzana Gruberová