Gulag Online

Virtuální muzeum Gulag Online je výsledkem dlouhodobé dokumentační činnosti našeho týmu. Jeho cílem je přiblížit základní podobu a rozměr sovětských represí, a to na základě virtuální rekonstrukce jednoho tábora Gulagu, konkrétních lidských osudů, vybraných předmětů, dokumentů, textů a mapových podkladů.

Vstoupit do muzea

Základem virtuálního muzea je kompletní 3D prohlídka tábora Gulagu ilustrovaná výpověďmi pamětníků, literárními ukázkami a prohlídkou autentických předmětů či dokumentů. To vše je doplněno bibliografií, základními texty o historii Gulagu a sovětských represí. Jednotlivá zdokumentovaná místa a příběhy pamětníků jsou zobrazena na interaktivní mapě, která přibližuje geografický rozsah sovětských represí. Tato mapa umožňuje přepínání různých vrstev – například satelitní snímky či podrobné vojenské mapy.

V rámci projektu jsou zároveň prezentovány výsledky dokumentační činnosti týmu Gulag.cz – jednotlivé zmapované tábory, jejich 3D modely, unikátní panoramatické fotografie a další zmapovaná místa spojená s represemi. Virtuální muzeum tak umožňuje alespoň na dálku navštívit místa, která jsou jinak téměř nedostupná.

Jedná se o společný projekt Gulag.cz a Ústavu pro studium totalitních režimů, který v rámci svého výzkumu mapuje osudy československých občanů perzekuovaných SSSR. Vznik muzea Gulag Online umožnila úspěšná crowdfundingová sbírka na portále Hithit a podpora Nadace Vodafone v rámci programu Technologie pro společnost.

Tisková zpráva - Virtuální muzeum Gulag Online otevřelo své brány

Partneři projektu


Fotogalerie ze slavnostního zahájení