Open call pro umělce

31. květen 2022 | Výstavy

Gulag.cz a sdružení Memorial připravují výstavu věnovanou pamětnímu místu Sandarmoch a vězněnému ruskému historikovi Juriji Dmitrijevovi. Hledáme umělce, kteří by výstavu doprovodili vlastní tvorbou. Deseti umělcům, jejichž díla vybere komise, jsme schopni nabídnout symbolický honorář ve výši 7 000 Kč.

Obsah a cíle výstavy

Sandarmoch je místo v Rusku ležící u finských hranic, kde bylo v letech 1937-1938 (v době vrcholících stalinských represí) popraveno 6 tisíc vězňů různých národností: Rusů, Karelů, Finů, Čechů a dalších. Mimo jiných zde zahynulo téměř tři sta Ukrajinců, včetně známých osobností kulturního života Ukrajiny, mezi nimi např. režisér Les Kurbas, spisovatelé Mykola Kuliš, Valerjan Pidmohylnyj a Geo Škurupij.

Právě kvůli těžko pochopitelnému masakru mělo být toto místo navždy zapomenuto. Nestalo se tak hlavně díky ruskému historikovi Juriji Dmitrijevovi a společnosti Memorial. V roce 1997 objevil Dmitrijev a jeho kolegové přesnou polohu popraviště a Memorialu se postupně podařilo zdokumentovat a dohledat jména většiny popravených.

V té době oficiální ruské úřady práci Jurije Dmitrijeva a Memorialu podporovaly. V Sandarmochu se pořádaly pietní akce a Dny paměti, kterých se účastnily i mezinárodní delegace. Byl zde vztyčen kozácký kříž na paměť popravených Ukrajinců. V roce 2014 se však Dmitrijev otevřeně postavil proti ruské anexi Krymu, začal být pronásledován a v současnosti je za vykonstruované provinění odsouzen k 15 letům pobytu v lágru. Člověk, který se věnoval historii gulagů a příběhům vězňů, se sám ocitl v roli vězně a jeho práce má být vymazána z paměti. V podobné situaci se nachází společnost Memorial, která byla před lety označena za zahraničního agenta, vystavena neustálým kontrolám a v únoru 2022 byla definitivně zakázána. V Sandarmochu je stále možné připomínat si minulé události, jen tak nějak v tichosti a bez souhlasu či podpory z oficiálních míst.

Tragický příběh Sandarmochu vyprávějící o násilí a bezpráví je úzce propojen se zločiny, kterých se aktuálně dopouštějí Rusové na Ukrajině. Především je spojuje neochota přijmout zodpovědnost za spáchané zločiny – jak v minulosti, tak v současnosti. Výstavou chceme přispět k tomu, aby paměť na Sandarmoch zůstala živá, aby dostaly prostor hlasy, které měly být umlčeny. A symbolicky bychom proto chtěli dát prostor (nejen) ukrajinským umělcům, kteří by výstavu doprovodili vlastní tvorbou. Díla vytvořená na téma výstavy budou následně nabízena prodeji a výtěžek chceme věnovat na podporu Ukrajiny.

Organizační informace

Vernisáž výstavy je plánována na 5. srpna 2022 do Prahy, následně bude výstava putovat do dalších regionů České republiky, aby se s ní mohlo seznámit co nejširší publikum. V jednání jsou výstavní prostory v Brně, v Ostravě a v Pardubicích. Na všech místech výstavu doprovodí komentované prohlídky a debaty.

Podmínky účasti pro umělce:

Umělecká díla by měla být inspirována některým tématem výstavy. Podrobněji o Sandarmochu a Juriji Dmitrijevovi si můžete přečíst zde (anglicky), zde (rusky) nebo zde (česky). Na těchto webech jsou k dispozici také některé fotografie k tématu.

Forma díla je volná, nicméně díla budou s výstavou putovat do regionů, proto by se nemělo jednat o práce náročné na prostor či dopravu. Může se jednat o objekty určené k instalaci na stěnu, k umístění do vitrín či samostatně stojící.

Pro účast v soutěži je třeba poslat nákres nebo náčrt plánovaného uměleckého výtvoru (spolu s konkrétními informacemi o tom, jak dílo bude vypadat – materiál, rozměry, kdy bude dílo dokončeno) na e-mailovou adresu [email protected], a to do čtvrtka 23. června 2022 (včetně).

Zaslané náčrty budou posouzeny odbornou komisí. Vybrané účastníky budeme v co nejkratším čase kontaktovat.

Deseti umělcům, jejichž díla vybere komise k účasti na výstavě, jsme schopni nabídnout honorář ve výši 7 000 Kč (náklady spojené s tvorbou díla a symbolický honorář). Dalším umělcům, jejichž díla vybere komise, nabízíme možnost prezentovat svou tvorbu na výstavě a získat 50 % z prodeje svých uměleckých děl (v případě, že díla budou zakoupena). Zbývajících 50 % částky věnujeme na podporu Ukrajiny.

Více informací o tématu výstavy a podmínkách účasti poskytneme na informační schůzce, která proběhne ve čtvrtek 9. června od 17.00 v Praze (místo bude upřesněno). Účast na schůzce je nezávazná, je však nutné se na ni zaregistrovat zde. Registrovat se můžete do úterý 7. června (včetně).

Vaše dotazy rádi zodpovíme také na e-mailu [email protected].

Děkujeme a těšíme se na spolupráci!