Výstavy

Na našich výstavách se seznámíte jak s výsledky činnosti Gulag.cz (expedice, archivní výzkum), tak i s širším pohledem na téma sovětských represí s jejich přesahem do současnosti, kdy Putinův režim opět zavírá své odpůrce. Některé výstavy jsou kompaktní a sestávají z několika výstavních panelů, jiné jsou rozsáhlejší včetně uměleckých děl a dalších exponátů. Většina výstav je putovních.

===

Nitky vzpomínek – Osudy žen v Gulagu (2024)

Život žen v sovětských lágrech sleduje nová výstava prostřednictvím fotografií rukodělných výrobků a předmětů spojených s příběhy 26 konkrétních žen. Přináší tak střípky z každodenního života v Gulagu a součástí je i několik autentických exponátů. Některé z příběhů mají také výraznou českou stopu. První uvedení výstavy proběhne 27. listopadu v Národní knihovně v Praze.

Bližší informace o výstavě najdete ZDE.

===

Putinova klec (2024)

Výstava představuje deset vybraných případů politických vězňů, kteří byli v Rusku odsouzeni za nesouhlas s agresí proti Ukrajině a dalšími zločiny současné ruské vlády. Vernisáž proběhla 30. září v 17 hodin ve Valdštejnské zahradě a jejím čestným hostem byl ruský lidskoprávní aktivista Oleg Orlov, nedávno propuštěný z ruského vězení v rámci velké výměny vězňů.

Bližší informace o výstavě najdete ZDE

===

Hrdinové ve stínu Uralu (2024)

Za protest proti okupaci Československa v srpnu 1968 skončili v sovětských lágrech.

Ve spolupráci s virtuálním muzeem Perm-36 jsme zpracovali téměř neznámé příběhy vězňů permských táborů, kteří byli v Sovětském svazu odsouzeni za nesouhlas s invazí vojsk Varšavské smlouvy do Československa. V okolí ruského města Perm na Urale se v 70. a 80. letech 20. století nacházelo několik táborů pro politické vězně. Seděli v nich odpůrci sovětského režimu, často disidenti z Ukrajiny, Pobaltí, ale i z Ruska. Bylo mezi nimi i minimálně 19 lidí, kteří o svou svobodu přišli také kvůli protestům proti okupaci Československa.

Výstavu jsme představili na kaci NeverMore 68 na pražském Výstavišti 21. 8. 2024. Bližší informace ZDE.

===

Sandarmoch – kde stromy mají tváře (2022 - dosud)

Výstava o popravišti z dob stalinského teroru a jeho objeviteli Juriji Dmitrijevovi, vězněném dnešním ruským režimem. Výstava byla zahájena 5. srpna 2022 v Praze, následovala zastavení v Brně, Liberci, Opavě, Plzni a v Ostravě.

Podrobnosti o výstavě, katalogu, uměleckých dílech i proběhlých vernisážích najdete ZDE

===

Memorial proti válce (2023 - dosud)

Výstava o současném protiválečném úsilí ruského sdružení Memorial, které v Rusku čelí pronásledování. Autorkou panelů je dvorní kreslířka Memorialu Lilja Matvejeva. Výstava byla uvedena na filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, na Masarykově univerzitě v Brně a v krajské knihovně ve Zlíně.

Podrobnosti o výstavě najdete ZDE

===

Potlačené umění: Umělci očima KGB/StB - online výstava (2021)

Výstava je věnována vztahu umění a cenzury ve 20. století a na její přípravě jsme se podíleli společně s partnery z Ukrajiny a Gruzie.
Na webu výstavy je prezentováno 30 příběhů ukrajinských, gruzínských a československých umělců a spisovatelů — deset příběhů z každé země, přičemž webová stránka je k dispozici ve čtyřech jazycích: ukrajinštině, češtině, gruzínštině a angličtině.

Podrobnosti o výstavě najdete ZDE

===

Andrej Sacharov — člověk epochy (2021 - dosud)

Rok 2021 byl v liberální části ruské společnosti považován za rok Andreje Sacharova. Ten se narodil 21. května 1921 a jeho život dodnes mnohé fascinuje a inspiruje - z jaderného fyzika, který se podílel na vývoji atomové a vodíkové bomby se postupně stal významný sovětský lidskoprávní aktivista, politický vězeň a hybatel celospolečenských změn v SSSR během období Perestrojky. Jeho odkaz je dodnes živý a v dnešním válečném Rusku, které znovu směřuje k diktatuře, navýsost aktuální. U příležitosti stého výročí narození Andreje Sacharova jsme v Senátu uspořádali se sdružením Memorial a dalšími partnery výstavu a konferenci věnovanou Andreji Sacharovovi.

Výstava je putovní a od té doby již byla vystavena také v Brně v Krytu 10-Z (2021), v Olomouci na Filozofické fakultě Univerzity Palackého (2022) a v Praze v rámci festivalu Never More 1968 (2023).

Podrobnosti o výstavě najdete ZDE

===

Různé války (2016)

Výstava srovnává interpretaci různých momentů druhé světové války v učebnicích základních škol v šesti zemích - Rusku, České republice, Německu, Itálii, Polsku a Litvě. Jejím smyslem je ukázat různé perspektivy a pohledy na historii, které odrážejí specifika jednotlivých zemí – jak geografická, politická či dobová, tak i společenská.

Podrobnosti o výstavě najdete ZDE

VýstavyNovinky

Výstava „Nitky vzpomínek“ přiblíží osudy žen v Gulagu

07. listopad 2024

Život žen v sovětských lágrech sleduje nová výstava prostřednictvím fotografií rukodělných výrobků a předmětů spojených s pří...

Psaní dopisů na podporu nespravedlivě vězněných zakončilo výstavu Putinova klec

11. říjen 2024

Poslední den konání výstavy 28. října 2024 ve Valdštejnské zahradě jsme podpořili lidi nespravedlivě vězněné ruským režimem p...

Oleg Orlov zahájil 30. září v Praze naši novou výstavu o ruských politických vězních

17. září 2024

Venkovní instalace ve Valdštejnské zahradě v Praze představuje deset vybraných případů politických vězňů, kteří byli v Rusku ...

Katalog k výstavě o Sandarmochu

30. leden 2023

Vydali jsme podrobnou publikaci k výstavě „Sandarmoch - kde stromy mají tváře". Obsahuje podrobné informace z výstavních pane...

Zahájení výstavy "Sandarmoch - kde stromy mají tváře" v Liberci

02. listopad 2022

Ve pondělí 7. listopadu 2022 proběhne od 18:30 slavnostní zahájení výstavy ...

Výstava o Sandarmochu: vernisáž v Brně

08. září 2022

Srdečně vás zveme na zahájení výstavy Sandarmoch – kde stromy mají ...

Sandarmoch - kde stromy mají tváře: výstava v Praze

28. červenec 2022

Srdečně zveme na slavnostní zahájení výstavy "Sandarmoch – kde stromy mají ...

Open call pro umělce

31. květen 2022

Gulag.cz a sdružení Memorial připravují výstavu věnovanou pamětnímu místu Sandarmoch a vězněnému ruskému historikovi Juriji D...

Online výstava „Potlačené umění: Umělci očima KGB/StB“

29. září 2021

S potěšením představujeme online výstavu „Potlačené umění: Umělci v dokumentech KGB/StB: Ukrajina, Československo, Gruzie“. V...

Výstava „Různé války“ vyvolala v Moskvě velký poprask

08. duben 2016

Velké pozdvižení vyvolalo koncem března v Moskvě zahájení výstavy „Různé války“, na jejíž přípravě se podílelo i sdružení Gul...