Na našich výstavách se seznámíte jak s výsledky činnosti Gulag.cz (expedice, archivní výzkum), tak i s širším pohledem na téma sovětských represí s jejich přesahem do současnosti, kdy Putinův režim opět zavírá své odpůrce. Některé výstavy jsou kompaktní a sestávají z několika výstavních panelů, jiné jsou rozsáhlejší včetně uměleckých děl a dalších exponátů. Většina výstav je putovních.
===
V druhé polovině roku 2024 chystáme tři nové výstavy:
- Hrdinové ve stínu Uralu. Za protest proti okupaci Československa v srpnu 1968 skončili v sovětských lágrech (v rámci festivalu Never More 1968)
- Putinova klec. Příběhy současných politických vězňů v Rusku ztvárněné malířkou Liljou Matvejevou
- Nitky. Ženské osudy v Gulagu (ve spolupráci s Memorialem a Slovanskou knihovnou)
===
Sandarmoch - kde stromy mají tváře (2022 - dosud)
Výstava o popravišti z dob stalinského teroru a jeho objeviteli Juriji Dmitrijevovi, vězněném dnešním ruským režimem. Výstava byla zahájena 5. srpna 2022 v Praze, následovala zastavení v Brně, Liberci, Opavě, Plzni a v Ostravě.
Podrobnosti o výstavě, katalogu, uměleckých dílech i proběhlých vernisážích najdete ZDE
===
Memorial proti válce (2023 - dosud)
Výstava o současném protiválečném úsilí ruského sdružení Memorial, které v Rusku čelí pronásledování. Autorkou panelů je dvorní kreslířka Memorialu Lilja Matvejeva. Výstava byla uvedena na filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, na Masarykově univerzitě v Brně a v krajské knihovně ve Zlíně.
Podrobnosti o výstavě najdete ZDE
===
Potlačené umění: Umělci očima KGB/StB - online výstava (2021)
Výstava je věnována vztahu umění a cenzury ve 20. století a na její přípravě jsme se podíleli společně s partnery z Ukrajiny a Gruzie.
Na webu výstavy je prezentováno 30 příběhů ukrajinských, gruzínských a československých umělců a spisovatelů — deset příběhů z každé země, přičemž webová stránka je k dispozici ve čtyřech jazycích: ukrajinštině, češtině, gruzínštině a angličtině.
Podrobnosti o výstavě najdete ZDE
===
Andrej Sacharov — člověk epochy (2021 - dosud)
Rok 2021 byl v liberální části ruské společnosti považován za rok Andreje Sacharova. Ten se narodil 21. května 1921 a jeho život dodnes mnohé fascinuje a inspiruje - z jaderného fyzika, který se podílel na vývoji atomové a vodíkové bomby se postupně stal významný sovětský lidskoprávní aktivista, politický vězeň a hybatel celospolečenských změn v SSSR během období Perestrojky. Jeho odkaz je dodnes živý a v dnešním válečném Rusku, které znovu směřuje k diktatuře, navýsost aktuální. U příležitosti stého výročí narození Andreje Sacharova jsme v Senátu uspořádali se sdružením Memorial a dalšími partnery výstavu a konferenci věnovanou Andreji Sacharovovi.
Výstava je putovní a od té doby již byla vystavena také v Brně v Krytu 10-Z (2021), v Olomouci na Filozofické fakultě Univerzity Palackého (2022) a v Praze v rámci festivalu Never More 1968 (2023).
Podrobnosti o výstavě najdete ZDE
===
Různé války (2016)
Výstava srovnává interpretaci různých momentů druhé světové války v učebnicích základních škol v šesti zemích - Rusku, České republice, Německu, Itálii, Polsku a Litvě. Jejím smyslem je ukázat různé perspektivy a pohledy na historii, které odrážejí specifika jednotlivých zemí – jak geografická, politická či dobová, tak i společenská.
Podrobnosti o výstavě najdete ZDE