Výstava Putinova klec

Výstava prostřednictvím výtvarných ilustrací představuje deset vybraných případů politických vězňů, kteří byli v Rusku odsouzeni za nesouhlas s agresí proti Ukrajině a dalšími zločiny současné ruské vlády. Vernisáž proběhla 30. září 2024 ve Valdštejnské zahradě v Praze. Jejím čestným hostem byl ruský lidskoprávní aktivista Oleg Orlov, který byl propuštěn z ruského vězení v rámci velké výměny vězňů v srpnu 2024.

Politické pronásledování má v Rusku hluboké historické kořeny. Represe současnému režimu opět slouží jako nástroj umlčování generující stovky politických vězňů. Najdeme mezi nimi muže i ženy různého věku, důchodce a nezletilé, obyvatele velkoměst i venkova, zástupce nejrůznějších profesí od aktivistů a novinářů po podnikatele, kněze nebo ženy v domácnosti. Jejich nenásilný odpor vůči válce proti Ukrajině současnému ruskému vládnímu zřízení je často vykoupen tvrdými tresty.

Podle údajů sdružení Memorial se v ruských věznicích a trestaneckých koloniích nachází téměř 800 politických vězňů (data ze září 2024). Ruská lidskoprávní organizace OVD-Info pak uvádí, že různým formám politicky motivovaného trestního stíhání čelí na 2 800 ruských a ukrajinských občanů.

„Politické represe v Rusku získaly od začátku války proti Ukrajině demonstrativně cynický charakter. Padají tresty 25 let vězení a před soud se můžete dostat za pouhou větu na sociálních sítích. Nehledě na bezprecedentní výměnu několika nejznámějších vězňů v srpnu 2024 může být ještě hůře. Politických vězňů přibývá a šrouby se stále utahují,“ uvedl Štěpán Černoušek, předseda Gulag.cz a Memorial ČR.

Situaci politických vězňů v Rusku organizace Gulag.cz na výstavě přibližují prostřednictvím deseti vybraných příběhů. Jsou mezi nimi političtí vězni mezinárodně známí i ti, o kterých široká veřejnost ví jen velmi málo. Přitom každý z nich si zaslouží pozornost a podporu svobodného světa. Jedná se však jen o zlomek z celkového počtu dalších nespravedlivě vězněných, o jejichž osudech se v Evropě příliš mnoho neví.

Jednotlivé příběhy jsou zpracovány do výtvarné podoby ilustrací ruské umělkyně Lilji Matvějevy, která v současné době žije v exilu v Berlíně.

Čestným hostem vernisáže byl Oleg Orlov z Memorialu, který byl teprve nedávno propuštěn z ruského zajetí. Jeho případ je taktéž součástí výstavy a k velké radosti autorů mohl být v závěrečných přípravách opatřen dovětkem o jeho propuštění na svobodu. Bohužel však jen jako jediný. Další spousta nevinných v zajetí zůstává.

Výstavu připravili: Gulag.cz, z.s., Memorial Česká republika, z. s.
Text výstavy vznikl na základě informací z projektu „Podpora politických vězňů. Memorial“, OVD-Info a otevřených zdrojů svobodyných médií. Projekt byl podpořen z prostředků v rámci dotačního programu Ministerstva zahraničních věcí České republiky „Priority zahraniční politiky ČR a mezinárodní vztahy“.

Námět: Petra Černoušková
Koncepce a texty: Štěpán Černoušek, Petra Černoušková, Alexandra Skorvid
Výtvarné zpracování: Lilja Matvějeva
Grafické řešení: Lilja Matvějeva, Petra Husková
Tisk: Apostolos Joanidis
Jazyková redakce: Magdaléna Hájková
Produkce výstavy: Petra Černoušková, Magdaléna Hájková, Alexandra Skorvid, Olga Svitáková

Výstava Putinova klecNovinky

Výstava Putinova klec představí v Brně příběhy nesvobody z Ruska

11. leden 2025

Po dvou pražských zastávkách se venkovní výstava věnovaná příběhům politických vězňů v Rusku přesune do moravské metropole Br...

Putinova klec byla k vidění na náměstí Republiky

12. listopad 2024

V listopadu slavíme v ČR Den boje za svobodu a demokracii. A právě v těchto dnech si mohli lidé na náměstí Republiky v Praze ...

Psaní dopisů na podporu nespravedlivě vězněných zakončilo výstavu Putinova klec

11. říjen 2024

Poslední den konání výstavy 28. října 2024 ve Valdštejnské zahradě jsme podpořili lidi nespravedlivě vězněné ruským režimem p...