V listopadu slavíme v ČR Den boje za svobodu a demokracii. A právě v těchto dnech si mohli lidé na náměstí Republiky v Praze prostřednictvím venkovní výstavy připomenout osudy těch, kterým byla svoboda nespravedlivě upřena. Dozvědět se mohli také více o možnostech jejich podpory.
Politické pronásledování má v Rusku hluboké historické kořeny. Represe současnému režimu opět slouží jako nástroj umlčování generující stovky politických vězňů. Najdeme mezi nimi muže i ženy různého věku, důchodce a nezletilé, obyvatele velkoměst i venkova, zástupce nejrůznějších profesí od aktivistů a novinářů po podnikatele, kněze nebo ženy v domácnosti. Jejich nenásilný odpor vůči válce proti Ukrajině a současnému ruskému vládnímu zřízení je často vykoupen tvrdými tresty.
Situaci politických vězňů v Rusku organizace Gulag.cz a Memorial ČR na výstavě přiblížují prostřednictvím 10 vybraných příběhů ilustrovaných ruskou umělkyní Liljou Matvějevou, která v současné době žije v exilu v Berlíně. Jedná se však jen o zlomek z celkového počtu dalších nespravedlivě vězněných, o jejichž osudech se v Evropě příliš mnoho neví. Přitom každý z nich si zaslouží pozornost a podporu svobodného světa. Nezapomínejme na ně!
Výstava byla poprvé představena 30. září 2024 ve Valdštejnské zahradě v Praze a jejím čestným hostem byl lidskoprávní aktivsta a člen organizace Memorial Oleg Orlov, který byl teprve nedávno propuštěn z ruského zajetí. Na náměstí Republiky v Praze nám potom v listopadu 2024 pomáhal s instalací výstavy a symbolicky tak instalovat panel se svým vlastním příběhem, který je také součástí výstavy.
Více o výstavě se dočtete zde.