Výstava "Sandarmoch - kde stromy mají tváře"

Výstava o popravišti z dob stalinského teroru a jeho objeviteli Juriji Dmitrijevovi, vězněném dnešním ruským režimem. Výstava byla zahájena 5. srpna 2022 v Praze, následují zastavení v Brně, Liberci, Opavě a v Plzni.


Sandarmoch je vzdálené místo v ruské Karélii, poblíž finských hranic, kde se odehrál masakr, který měl být zapomenut. V letech 1937-1938, kdy vrcholily stalinské represe, zde bylo popraveno přes 6 tisíc osob 56 národností. Vedle mnoha Rusů, Karelů, Finů, Ukrajinců a dalších evropských i sovětských národností zde zahynulo i šest Čechů. Sandarmoch neupadl v zapomnění hlavně díky historiku Juriji Dmitrijevovi ze sdružení Memorial. Dmitrijev spolu s kolegy z petrohradského Memorialu přesnou polohu Sandarmochu objevil v roce 1997 a v dalších letech se jim podařilo zdokumentovat a dohledat jména většiny popravených.

Vztah ruské společnosti k Sandarmochu se za 25 let zásadně proměnil. Zpočátku úřady práci Memorialu a Dmitrijeva podporovaly. Ale poté, co se v roce 2014 Dmitrijev otevřeně postavil proti ruské agresi na Ukrajině, začal být pronásledován a v současnosti je za vykonstruované provinění odsouzen k 15 letům pobytu v lágru. Mezinárodní Memorial, zastřešující organizace ze sítě Memorialu, byla na konci roku 2021 v Rusku soudem zlikvidována.


Součástí výstavy jsou umělecká díla převážně ruských autorů reflektující tragické důsledky nedořešené ruské minulosti do současnosti. Kromě Ruska svá díla přihlásili i umělci z Ukrajiny, Česka, Estonska, Polska, Německa, Slovenska, Nizozemska a USA. Odborná porota v čele s kurátorem Michalem Pěchoučkem vybrala díla 35 umělců, která se stala součástí výstavy. Část těchto děl byla vydražena ve veřejné aukci a výtěžek byl věnován na humanitární pomoc Ukrajině.

Ve středu 11. ledna 2023 proběhl v opavské galerii UniPoint křest stejnojmenné publikace "Sandarmoch – kde stromy mají tváře". Jedná se o publikaci, která obsahuje zkrácenou verzi výstavních panelů, ale především katalog všech uměleckých děl, která jsou součástí výstavy.
Více o katalogu a o možnosti jeho pořízení najdete ZDE. K dostání je rovněž v rámci výstavy.

Výstava představuje i osobní předměty Jurije Dmitrijeva, které používal během svých badatelských expedic, a také jeho nálezy z odhalených masových hrobů. Návštěvníci se dozvědí podrobnosti o historii Sandarmochu, včetně výrazné české stopy (zemřelo zde šest Čechů). Poprvé jsou na výstavě zveřejněny dokumenty o Ukrajincích působících v 20. letech 20. století v Československu, kteří se později vrátili do vlasti, byli zatčeni a popraveni právě v Sandarmochu.

Výstava v Ostravskému muzeu připomíná Stalinský teror, 12. 2. 2024

Ostravské muzeum ukazuje ruské popraviště, kde zahynulo i šest Čechů, 10. 2. 2024

Ostravské muzeum otevírá výstavu s názvem Sandarmoch - kde stromy mají tváře. (video), 9. 2. 2024

Výstava Sandarmoch – kde stromy mají tváře je k vidění v Plzni, 28. 8. 2023

Tisková zpráva k vernisáži výstavy v Opavě, 11. 01. 2023

Tisková zpráva k vernisáži výstavy v Krajské vědecké knihovně v Liberci, 07. 11. 2022

Vernisáž výstavy „Sandarmoch – kde stromy mají tváře” v Brně 15. 9. 2022 - událost na Facebooku

Tisková zpráva k vernisáži výstavy v brněnském Krytu 10-Z, 15. 9. 2022

Tisková zpráva k vernisáži výstavy v pražském Studiu Hrdinů 5. 8. 2022

Fotogalerie: Zahájení výstavy v pražském Studiu Hrdinů 5. 8. 2022

Organizátory výstavy jsou Gulag.cz, sdružení Memorial (Moskva, Praha) a petrohradský Fond Iofe. Výstava původně měla být stejná v Rusku i v České republice, ale v důsledku likvidace Mezinárodního Memorialu a zahájení války Ruska na Ukrajině vznikla samostatná česká výstava a partneři z petrohradského Fondu Iofe vytvořili online výstavu s 3D prohlídkou Sandarmochu. Výstava vznikla za podpory EU-Russia Civil Society Forum a Ministerstva zahraničí ČR. Záštitu nad výstavou převzali předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Markéta Pekarová Adamová, ministr zahraničních věcí ČR Jan Lipavský a ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek, výstava zároveň probíhá pod záštitou předsednictví českého předsednictví v Radě EU.

FOTOGALERIE Z VERNISÁŽE VÝSTAVY V Opavě (Galerie UniPoint, OC Breda & Weinstein), 11. 01. 2022
(FOTO: Igor Suvorov, Kateřina Byrtusová)

FOTOGALERIE Z VERNISÁŽE VÝSTAVY V LIBERCI (Krajská vědecká knihovna), 7. 11. 2022
(FOTO: Alex Vozňak)

FOTOGALERIE Z VERNISÁŽE VÝSTAVY V BRNĚ, 15. 9. 2022
(FOTO: Daria Krotova)

„Drazí přátelé! V tento památný den a v těchto těžkých časech bych vás rád přivítal… z těch míst, kde se právě teď nacházím,“ říká v pozdravení všem návštěvníkům výstavy vězněný Jurij Dmitrijev. Vzkaz předal telefonicky u příležitosti prvního uvedení výstavy v Praze z trestanecké kolonie v ruské Mordovii a přečetla jej jeho kolegyně z Memorialu Irina Galkova. V pozdravení Dmitrijev dále říká: „Nesmírně si vážím vaší náročné práce, kterou odvádíte pro zachování paměti. Nicméně se domnívám, že jsme ji trochu nedotáhli. Přinejmenším ti, kteří se zabývali zachováním paměti v Sovětském svazu a v Rusku. Možná právě proto teď nastaly takto složité časy. Složité a tragické. Myslím si, že nesmíme rezignovat, ale musíme se i nadále zabývat tím, čím jsme se zabývali, mluvit o tom, co se dělo a co se děje nyní. Mezi minulostí a přítomností je totiž přímá spojitost. To je nejspíš vše, co jsem chtěl všem přítomným říct. Hodně štěstí.“


AUTORSKÝ TÝM:
Koncepce a texty: Štěpán Černoušek, Petra Černoušková, Kristýna Pinkrová, Ladislav Ptáček
Odborná spolupráce: Irina Galkova
Anglický překlad: Antonín Hluštík
Grafické řešení: Helena Šantavá
Kurátor umělecké části: Michal Pěchouček
Produkce výstavy a umělecké části: Lenka Bartošová, Alexandra Skorvid, Petra Černoušková

FOTOGALERIE Z VERNISÁŽE VÝSTAVY V PRAZE, 5. 8. 2022
(FOTO: Daria Krotova, Jitka Hejtmanová)