Výstava „Nitky vzpomínek“ přibližuje osudy žen v Gulagu

07. listopad 2024 | Výstavy

Život žen v sovětských lágrech sleduje nová výstava prostřednictvím fotografií rukodělných výrobků a předmětů spojených s příběhy 26 konkrétních žen. Přináší tak střípky z každodenního života v Gulagu a součástí je i několik autentických exponátů. Některé z příběhů mají také výraznou českou stopu. Jedná se o upravenou verzi výstavy "Materiál", kterou původně uvedlo sdružení Memorial v Moskvě na podzim 2021. První uvedení české výstavy proběhlo 27. listopadu 2024 v Národní knihovně v Praze.

Zatčení, popravy, vězení, tábory Gulagu, rozkulačování rolníků, deportace celých národů – to vše se v minulosti dotklo milionů lidí. Politické represe v Sovětském svazu byly masivní. Stát trestal nejen za zločiny, ale i za příslušnost k určité kategorii obyvatelstva, například sociální, náboženské či etnické, včetně té české. V každé z těchto skupin byly samozřejmě i ženy.

Podíl žen mezi vězni sovětských pracovních lágrů v roce 1941 činil 13 % a do konce války dosáhl téměř třetiny všech vězňů. Celkem tábory Gulagu prošlo odhadem na 2 miliony žen, stovky z nich měly české kořeny. Další miliony byly deportovány a statisíce popraveny. Ženy byly zatýkány na základě stejných obvinění jako muži, v lágrech žily a pracovaly ve stejných podmínkách. Jejich životy byly vystaveny častému ponižování a násilí.

Vězeňkyně v táborech však mnohdy dokázaly najít duševní a morální sílu, aby se nevzdaly a udržely v sobě naději na budoucí setkání se svými dětmi a blízkými. Nezřídka jim k tomu pomáhalo oblečení a drobné předměty, které si v táboře dokázaly vyrobit, povětšinou z kusů látky. „Ústředním motivem, který celou výstavu propojuje, jsou proto nitky. Nitky vytržené z plesových šatů, nitky, z nichž vzniká výšivka, nitky na krájení chleba nebo šití. Jsou to nitky znamenající spojení s rodinou mimo lágr, přátelství se spoluvězeňkyněmi i pouto k dřívějšímu životu,“ uvedla kurátorka výstavy Petra Černoušková z Gulag.cz, která společně s autorkou Irinou Ostrovskou z Memorialu upravila koncept původní moskevské výstavy pro české prostředí.

Výstava se skládá z 22 panelů s autentickými příběhy žen a fotografiemi především ručně vyráběných předmětů, doplněnými několika originálními předměty, které budou návštěvníkům představeny fyzicky. Vychází z původní expozice „Matěrial“, kterou v roce 2021 ještě před soudní likvidací uspořádala organizace Memorial v Rusku na základě své muzejní sbírky. Výstava byla pod názvem „Nitky vzpomínek – Osudy žen v Gulagu“ upravena pro české prostředí a doplněna o příběhy českých žen spolu s předměty nalezenými organizací Gulag.cz při expedicích po stopách Gulagu. Nová podoba výstavy je dvojjazyčném českoanglickém provedení.

Vernisáž proběhla 27. listopadu 2024 od 18 hodin ve výstavní chodbě Národní knihovny ČR v přízemí Klementina.

Zahájení se zúčastnili také potomci některých z vězeňkyň, které si prošly peklem sovětských lágrů a jejichž osudy výstava přibližuje. Součástí bylo rovněž hudební vystoupení překladatele ruskojazyčné literatury a hudebníka Milana Dvořáka.

K vidění zde výstava bude až do 31. ledna 2025 v provozních dobách knihovny. Následovat budou další zastavení po celé České republice.


Autory jsou organizace Memorial (Memorial Zukunft, NIPC Memorial Moskva) a Gulag.cz ve spolupráci s Národní knihovnou ČR – Slovanskou knihovnou.

Námět: Irina Ostrovskaja
Koncepce a texty: Irina Ostrovskaja, Petra Černoušková, Štěpán Černoušek
Grafické řešení: Hynek Reich Štětka
Fotografie předmětů: Jurij Palmin, Darja Krotova, Štěpán Černoušek
Tisk: Apostolos Joanidis
Překlady: Antonín Hluštík
Jazyková redakce: Josef Greš
Korektury: Magdaléna Hájková
Produkce výstavy: Petra Černoušková