Zastavme likvidaci sdružení Memorial!

12. listopad 2021

Připojujeme se k výzvě na podporu ruského sdružení Memorial, kterému hrozí likvidace. Petici můžete podepsat i vy na tomto odkazu: https://chng.it/7xTZJCMzPX

Likvidace sdružení Memorial je likvidací ruské paměti a ochrany lidských práv
Prohlášení českých organizací a občanů 
České republika, 12. 11. 2021

Jsme zaskočeni a rozhořčeni žádostí ruské generální a moskevské prokuratury zrušit Lidskoprávní centrum Memorial a také sesterský Mezinárodní Memorial, který se věnuje osvětě a zkoumání sovětských represí. Apelujeme na ruský Nejvyšší a Moskevský městský soud, které mají o žádostech rozhodnout 23. a 25. listopadu, aby je opravdu nezávisle posoudily.

Sdružení Memorial je sítí mnoha organizací, které se již od konce 80. let věnují vyrovnávání se s totalitní sovětskou minulostí a také ochraně lidských práv v současnosti. Byl to právě Memorial, kdo postupně za více než 30 let své činnosti zveřejnil jména více než tří milionů nevinných obětí sovětských represí (mezi nimiž jsou i tisíce Čechů), z dříve uzavřených archivů získal podrobnosti o podobě sovětského státního teroru, Gulagu, poprav i útlaku sovětských disidentů v pozdějších letech.

Memorial se v posledních letech věnoval také důležité osvětové činnosti, připomínal potřebu otevřeně se postavit k represivní minulosti své země, organizoval celoruské vzdělávací programy, inicioval projekt Poslední adresa (připomínající tabulkami domy, kde žili popravení), připomínal odkaz těch, kdo protestovali v roce 1968 proti sovětské invazi do Československa, vydal stovky skvělých publikací a hlavně byl vždy otevřen spolupráci a pomoci (nejen) českým kolegům.

Díky práci lidskoprávního centra Memorial pak známe jména politických vězňů v dnešním Rusku, víme o porušování základních lidských práv v ruských věznicích, na Kavkaze i v dalších regionech, o ekologických problémech a dalších důležitých tématech.

Možná právě všechno to se stalo pravým důvodem, proč se ruský stát prostřednictví generální prokuratury nyní rozhodl Memorial zlikvidovat. Jedná se o vyvrcholení několikaletého tlaku a předzvěstí tohoto kroku byl útok prokremelských aktivistů na diváky filmu „Občan Jones“ před měsícem v Memorialu, kdy policie místo útočníků zadržela diváky a úřady poté nařídily hloubkovou kontrolu sdružení.

Stát tak ale nelikviduje „zahraniční agenty“, jak se tvrdí v oficiálním prohlášení prokuratury. Likviduje naopak ruské vlastence v tom nejlepším smyslu slova. Vlastence, kterým jde o vyrovnání se s vlastní minulostí, o očištění dějin od politizace, o dobré vztahy s jinými zeměmi a především o čest celé ruské společnosti. Tím, že současný Putinův režim likviduje tento hlas ruského svědomí, vydává se do stále větší izolace.

Memorial Česká republika
Gulag.cz
Post Bellum / Paměť národa
Asociace pro mezinárodní otázky (AMO)
Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty

K petici je možné připojit svůj podpis zde