Spolupracujeme s partnery z České republiky i ze zahraničí, včetně Ukrajiny. Pomáháme také našim kolegům z ruských paměťových a lidskoprávních institucí (například Memorial, OVD Info či původní muzeum Perm-36), kteří se pod tlakem Putinova režimu ocitli v ohrožení.
Memorial, OVD Info
Úzce spolupracujeme s ruským sdružením Memorial, nositelem Nobelovy ceny míru za rok 2022, kterému pomáháme se zachováním činnosti poté, co po začátku otevřené ruské agrese proti Ukrajině mnozí jeho spolupracovníci byli nuceni opustit Rusko. Jsme personálně i administrativně propojeni s českou pobočkou Memorialu. Díky tomu do českého prostředí přinášíme řadu debat se členy Memorialu na téma zneužití sovětské represivní historie současným režimem či přehledy situace politických vězňů a protiválečných protestů v Rusku.
Na těchto tématech spolupracujeme také s dalšími ruskými organizacemi a iniciativami zabývajícími se problematikou politických vězňů a represí v současném Rusku. Jmenovat můžeme například známou lidskoprávní organizaci OVD Info nebo iniciativu free120pzk usilující o propuštění vážně nemocných politických vězňů.
Díky spolupráci s Memorialem jsme vyvinuli unikátní vyhledávací systém ve dvou desítkách databází věnovaných tématu sovětských represí.
Charkovská lidskoprávní skupina
Ruské válečné zločiny na Ukrajině připomínáme ve spolupráci s ukrajinskou Charkovskou lidskoprávní skupinou. Konkrétní příběhy zdokumentované našimi partnery publikujeme v češtině v rámci projektu Hlasy války.
Perm-36
Dlouhodobě spolupracujeme se zakladateli muzea Perm-36, které bylo jediným muzeem v Rusku na místě bývalého tábora Gulagu a později věznice pro sovětské disidenty. V roce 2014 ruské úřady muzeum svým zakladatelům odebraly (již tehdy jsme iniciovali protestní dopis českých institucí), odstranily expozici o disidentech z Ukrajiny a Pobaltí a začaly oslavovat práci dozorců. Od té doby jsme s původními zakladateli muzea v kontaktu, pomohli jsme jim vytvořit virtuální podobu muzea Perm-36 a také jsme díky nim přinesli několik příběhů:
Spolupráce v ČR
V rámci České republiky spolupracujeme s celou řadou institucí, například s pedagogickou a filozofickou fakultou Masarykovy univerzity v Brně, filozofickou fakultou Univerzity Karlovy v Praze, filozofickou fakultou univerzity Palackého v Olomouci, s Pamětí národa, s hnutím Nesehnutí či s opavským festivalem Slunovrat. Podporují nás společnost Alza.cz, evropské programy Erasmus +, Horizon nebo také české Ministerstvo zahraničních věcí.