Naše zatím poslední expedice se vydala za osudy Čechoslováků v sovětském Kyrgyzstánu. Výsledkem je dokumentární film i speciální web.
Hrůzy minulosti, zmařené životy, pozůstatky uranových dolů a pracovních táborů – zapomenutou historii v Kyrgyzstánu pomalu odnáší čas. Mezi oběťmi sovětských represí zde byla i řada obyvatel Československa. Na místa této pohnuté historie vyrazila expedice organizace Gulag.cz v srpnu 2024 u příležitosti blížícího se 100. výročí založení družstva „Interhelpo“ našimi krajany v Kyrgyzstánu.
Výsledkem je dokumentární snímek s názvem „Pohřbené naděje“, mapující pátrání po stopách teroru, setkání a rozhovory s potomky Čechů, pamětníky i místními odborníky v kulisách kyrgyzských měst a exotické krajiny. Všechny poznatky expedice budou volně přístupné rovněž na speciální webové stránce. Film i web budou představeny veřejnosti v dubnu 2025. Premiéra filmu proběhne 24. dubna v pražském Kině Aero a 28. dubna v DK Poklad v Ostravě.
Na jaře 1925 se stovky Čechoslováků vydaly tisíce kilometrů do dalekých stepí v podhůří Ťan Šanu. V zaostalém koutě sovětské říše vybudovali prosperující komunitu. Jejich úspěch byl však krutě vykoupen nemocemi, úmrtími i sílícím stalinským terorem. Právě díky expedici se podařilo dohledat jména více než padesáti Čechů a Slováků, kteří se stali obětmi sovětských represí. Přes dvě desítky z nich byly za Stalina na místě popraveni.
Kde zemřeli naši krajané? Co skrývají kyrgyzské archivy a jaká je místní paměť na sovětský teror? V temné minulosti Sovětského svazu je stále mnoho otázek, na které je třeba hledat odpovědi, a spousta zmařených životů, na něž bychom neměli zapomínat.
Na této stránce na konci najdete také odkazy na deník expedice.