Na konci srpna 2024 jsme vyrazili za českými stopami a doklady sovětského státního teroru v Kyrgyzstánu. Výsledkem bude dokumentární film a speciální webová stránka, k jejichž vzniku mohli naši podporovatelé přispívat ve sbírce na portálu Donio. Společně se nám podařilo dát dohormady krásných 338 334 Kč.
Hrůzy minulosti, zmařené životy, pozůstatky uranových dolů a pracovních táborů – zapomenutou historii v Kyrgyzstánu pomalu odnáší čas. Mezi oběťmi sovětského státního teroru zde byla i řada obyvatel Československa. Kde byli popraveni naši krajané? Co skrývají kyrgyzské archivy? Jaká je místní paměť na sovětský teror? Byly historické křivdy a zločiny pojmenovány?
Odpovědi na tyto i další otázky přinese náš připravovaný dokumentární film, který představíme v dubnu 2025. Díky sbírce ho budeme moci dokončit a uchovat tak tyto příběhy pro budoucnost, aby se mohly stát důstojnou součástí historie u nás i v Kyrgyzstánu. Aby zločiny sovětského režimu nikdy nebyly zapomenuty a varovaly před hrozbami současného Ruska.
Jsme skutečně šťastní a vděční všem, kteří jste se rozhodli nás v uplynulých 2 měsících podpořit, a stát se tak součástí našeho příběhu. Bez vás bychom to opravdu nedokázali! Podařilo se nám něco, co jsme vážně nečekali. Překonali jsme cílovou částku a vybrali krásných 338 334 Kč. Moc si vaší důvěry vážíme a znamená to pro nás také velkou zodpovědnost.
Aby náš film i další výstupy byly co nejkvalitnější, je pro nás závazkem. A to jak směrem k vám, našim podporovatelů, tak také k obětem hrůzného stalinského teroru i k veřejnosti a žákům škol, kterým chceme film v co největší míře zprostředkovat. Čeká nás několik měsíců práce na materiálech pořízených během expedice do Kyrgyzstánu a finalizace filmu. Na konci dubna 2025 pak film slavnostně uvedeme na premiéře v Praze i v Ostravě. Přesné termíny se dozvíte již brzy a my se budeme moc těšit na setkání s vámi všemi, abychom vám mohli poděkovat také osobně.
Jsme rádi, že jste v tom s námi!
Úspěšnou sbírku na Doniu a její výsledky najdete ZDE.
Z výsledků našeho bádání vznikne také speciální webová stránka, kde budou volně přístupné veřejnosti všechny naše objevy a příběhy, které na expedici zmapujeme.
Prohlédnout si můžete také deník expedice, který jsme zveřejňovali na našich sociálních sítích: