Expedice

Na místa bývalých pracovních táborů Gulagu pořádáme expedice, během nichž dokumentujeme současnou podobu lágrů. Uskutečnili jsme čtyři výpravy na Sibiř. V srpnu 2009, v březnu 2011 a v září 2013 jsme mapovali pozůstatky táborů Gulagu podél tzv. Mrtvé trati. Další expedice v srpnu 2016 vedla do pohoří Kodar v Zabajkalském kraji na Mramorovou soutěsku, kde jsme dokumentovali tábory sloužící k těžbě uranu. V roce 2021 jsme zmapovali pozůstatky nacistických táborů ve Staré Karviné a také jsme se vydali mapovat sovětské represe a jejich český kontext v Kazachstánu. Pro rok 2024 připravujeme expedici po stopách československé komuny Interhelpo a represí v Kyrgyzstánu.

===

Expedice 2024 - Interhelpo Kyrgyzstán

Gulag.cz vyráží na expedici do Kyrgyzstánu po stopách sovětských represí a československé komuny Interhelpo u příležitosti 100. výročí jejího založení. Výsledkem bude speciální webový projekt a také dokumentární film, který by měl mít premiéru ke stému výročí vzniku Interhelpa v dubnu 2025.

Číst více...

===

Expedice 2021 - Kazachstán

Sovětské represe v Kazachstánu a jejich českou stopu mapuje náš nový dokumentární film a webové stránky. Pozůstatky pracovních táborů jsou dodnes uchovány v magické kazašské krajině i v paměti místních obyvatel. V listopadu 2021 jsme proto podnikli expedici do této postsovětské země a na začátku roku 2024 přinášíme svědectví o její temné minulosti, rámované dobrodružnou cestou napříč nelítostnou zimní krajinou.

Číst více...

===

Expedice 2021 - Karviná

Jeden nově lokalizovaný tábor pro sovětské zajatce a důkladné zmapování pozůstatků tří dalších nacistických lágrů z doby druhé světové války - to je výsledek našeho krátkého výzkumu v Karviné z května 2021. Impulzem pro naši výpravu se stalo setkání se spisovatelkou Karin Lednickou, která upozornila na nelegální kácení stromů a ničení pozůstatků budov na místě bývalého tábora pro italské zajatce.

Číst více...

===

Expedice 2016 - Mramorová soutěska

V srpnu 2016 jsme uskutečnili další expedici k opuštěným táborům Gulagu na Sibiři. Tentokrát jsme vyrazili do pohoří Kodar v Čitinské oblasti, kde vězňové Gulagu dobývali uran pro první sovětské atomové bomby. Zdokumentovali jsme tři tábory, které spadaly pod správu Borského pracovně nápravného tábora (Борский ИТЛ).

Číst více...

===

Expedice 2013 - Mrtvá trať 3

Hlavním cílem expedice v září 2013 bylo co nejdůkladněji zmapovat opuštěné tábory Gulagu podél východní části tzv. Mrtvé trati a na základě sesbíraných dat vytvořit virtuální prohlídku Gulagu. Přes mnohé obtíže jsme zmapovali celkem deset táborů, provedli jsme přesné zaměření zachovaných budov, nafotili panoramatické fotografie. Podklady z této expedice se staly základem pro vytvoření virtuálního muzea Gulag Online.

Číst více...

===

Expedice 2011 - Mrtvá trať 2

V březnu a dubnu 2011 jsme vyrazili na západní část Mrtvé trati. Nejprve jsme dorazili do města Nadym, kde jsme strávili šest dní čekáním na "vezděchod", neboli sněhový transportér, který byl schopen projet podél zbytků železnice. Během jediného dne jsme pak urazili 350kilometrový úsek mezi Nadymem a Salechardem podél pozůstatků kolejí a lágrů Gulagu. Neměli jsme sice čas detailně zkoumat jednotlivé pracovní tábory či artefakty železnice, zato jsme viděli její velký kus. V létě je tento úsek kvůli bažinám autem nesjízdný.

Číst více...

===

Expedice 2009 - Mrtvá trať 1

Sedmičlenná expedice v srpnu 2009 prozkoumala zhruba 20kilometrový úsek východní části trati Salechard – Igarka, konkrétně okolí zaniklého města Jermakovo u Jeniseje. Expedice v obtížném terénu a podmínkách (téměř neprůchodná tajga, obrovské množství komárů a mušek) zdokumentovala stav náspu, kolejnic, železniční techniky a také tři opuštěné tábory Gulagu, které od roku 1953 téměř nikdo nenavštívil.

Číst více...