Vyrážíme na expedici do Kyrgyzstánu po stopách sovětských represí a československé komuny Interhelpo u příležitosti 100. výročí jejího založení.
Na jaře 1925 se stovky našich krajanů vydaly tisíce kilometrů do dalekých stepí Kyrgyzstánu v podhůří Ťan Šanu, aby zde založili utopické družstvo Interhelpo. V zaostalém koutě sovětské říše vybudovali dílny, továrny, cihelny, cukrovary a svého času družstvo dokonce produkovalo pětinu kyrgyzského HDP. Úspěch byl však krutě vykoupen nemocemi, úmrtími jejich dětí i sílícím stalinským terorem, jehož popravčí zavraždili na 20 družstevníků.
Nakonec družstvo Interhelpo pohltil sovětský stát a většina jeho zakladatelů se rozprchla po SSSR nebo se vrátila domů. Mnoho stop však Interhelpo zanechalo přímo na místě. A právě tyto pozůstatky se ke stému výročí od založení komuny vydává zmapovat nová expedice organizace Gulag.cz.
Máte či měli jste v rodině příbuzného, který prošel Interhelpem nebo dalším československým družstvem v SSSR?
Chtěli byste se s námi podělit o takový příběh? Budeme vám vděční. Staňte se součástí příběhu mapujícího temnou sovětskou minulost!
Kontaktujte nás na [email protected] nebo na +420 725 787 527.
„Zaměříme se především na téma sovětských represí. Více než dvě desítky Čechů a Slováků z Interhelpa bylo za Stalina zatčeno a mnozí z nich na místě popraveni. Kde se tak stalo? Co skrývají kyrgyzské archivy? Jaká je paměť na sovětský teror v Kyrgyzstánu? Nacházely se tam také tábory Gulagu? To vše budeme zjišťovat a dokumentovat během naší výpravy v září 2024,” uvádí vedoucí expedice a předseda Gulag.cz Štěpán Černoušek.
Výsledkem bude speciální webový projekt a také dokumentární film, který by měl mít premiéru ke stému výročí vzniku Interhelpa v dubnu 2025.
Expedice bude zkoumat historii Interhelpa přímo na místě v Kyrgyzstánu, paměť míst i paměť lidí. Českoslovenští osadníci (byli mezi nimi Češi, Slováci, Maďaři, Němci i Rusíni) se před sto lety výrazně podíleli na vzhledu rostoucího hlavního kyrgyzského města Frunze, dnes Biškeku (a v době příjezdu osadníků Pišpeku). Co všechno se z té doby dochovalo, jak se dnes žije v původních domech, kde například vyrůstal Alexander Dubček, co o Interhelpu soudí místní obyvatelé a žijí zde ještě jeho potomci? I na to bude expedice Gulag.cz hledat odpovědi.
Interhelpo bylo největší československou komunou v Sovětském svazu, tato družstva zakládali nadšení komunisté, dělníci i lidé, co doma přišli o práci. Mnoho z nich na místě velmi rychle ztratilo iluze a ideály a vrátili se zpět. Další však zůstali, někdo litoval, jiní zas cítili hrdost. Někoho semlel brutální sovětský režim, někteří se za války dali ke Svobodově armádě. Osudů bylo velmi mnoho a my budeme vděční, pokud se nám přihlásí kdokoli, kdo by nám některý z nich přiblížil a pomohl tak rozšířit naše bádání.
Bližší informace budeme postupně přinášet od září 2024 na našem webu i sociálních sítích. Sledujte nás na Facebooku, Instagramu a YouTube.