Se sdružením Memorial propojujeme databáze sovětských represí

Vytvoření jednotné databáze sovětských represí – to bylo téma třídenního workshopu, který jsme začátkem března zorganizovali v Praze a na nějž přijeli zástupci několika poboček ruského sdružení Memorial. Dohodli jsme se, že vytvoříme jednotný vyhledávací systém, který propojí jednotlivé databáze zúčastněných jako je například projekt Oběti politického teroru v SSSR (lists.memo.ru), Virtuální muzeum Gulagu (gulagmuseum.org), mapa Gulagu (memo.ru/history/nkvd/gulag/maps/ussri.htm), Topografie teroru (topos.memo.ru), naše budované muzeum Gulag Online a několik dalších.

Každý takovýto projekt nyní vzniká a rozvíjí se samostatně, plánovaný nástroj umožní propojení informací a tím i snadnější práci pro badatele i autory jednotlivých projektů. Pracovně jsme plánovaný vyhledávací systém nazvali Goolag a doufáme, že se nám na jeho rozvoj podaří získat dostatek prostředků.

Workshop se uskutečnil na půdě Ústavu pro studium totalitních režimů. Za Memorial se ho zúčastnili například historik Alexandr Daniel, ředitelka petrohradské pobočky Memorialu Irina Flige, Andrej Blinušov z Memorialu v Rjazani či kurátorka vzdělávací ch programů moskevského Memorialu Alexandra Polivanova.