Zahájení výstavy „Sandarmoch – kde stromy mají tváře” v Opavě

Tisková zpráva Gulag.cz a Memorial ČR

Ve středu 11. ledna 2023 proběhne od 17.00 slavnostní zahájení výstavy Sandarmoch – kde stromy mají tváře a křest stejnojmenné publikace v galerii UniPoint v obchodním centru Breda & Weinstein (1. patro vedle Krevního centra).

Výstava je věnována pamětnímu místu Sandarmoch v ruské Karélii, popravišti z dob stalinského teroru v letech 1937–1938 a jeho objeviteli Juriji Dmitrijevovi, vězněnému dnešním ruským režimem. Publikace obsahuje zkrácenou verzi výstavních panelů, ale především katalog všech uměleckých děl, která jsou součástí výstavy. Díla vytvořili převážně ruští autoři a reflektují v nich tragické důsledky nedořešené ruské minulosti do současnosti. Po Praze, Brně a Liberci se jedná již o čtvrté zastavení výstavy.

Výstava představí i osobní předměty Jurije Dmitrijeva, které používal během svých badatelských expedic, a také jeho nálezy z odhalených masových hrobů. Návštěvníci se dozvědí podrobnosti o historii Sandarmochu, včetně výrazné české stopy (zemřelo zde šest Čechů). Výstava ukáže i dokumenty o Ukrajincích působících ve 20. letech 20. století v Československu, kteří se později vrátili do vlasti, byli zatčeni a popraveni právě v Sandarmochu.

Organizátory výstavy jsou Gulag.cz, sdružení Memorial (Moskva, Praha) a petrohradský Fond Iofe. Partnerem a spoluorganizátorem výstavy v Opavě se stala Fakulta veřejných politik Slezské univerzity v Opavě. Výstava vznikla za podpory EU-Russia Civil Society Forum a Ministerstva zahraničí ČR. Záštitu nad výstavou převzali předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Markéta Pekarová Adamová, ministr zahraničních věcí ČR Jan Lipavský a ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek. Výstava zároveň vznikla pod záštitou českého předsednictví v Radě EU.

„Drazí přátelé! V těchto těžkých časech bych vás rád pozdravil… z těch míst, kde se právě teď nacházím,“ říká v pozdravení všem návštěvníkům výstavy vězněný Jurij Dmitrijev. Vzkaz poslal u příležitosti prvního uvedení výstavy v Praze z trestanecké kolonie v ruské Mordovii a do ČR jej předala jeho kolegyně z Memorialu Irina Galková. V pozdravení Dmitrijev dále říká: „Nesmírně si vážím vaší náročné práce, kterou odvádíte pro zachování paměti. Nicméně se domnívám, že jsme ji trochu nedotáhli. Přinejmenším ti, kteří se zabývali zachováním paměti v Sovětském svazu a v Rusku. Možná právě proto teď nastaly takto složité časy. Složité a tragické. Myslím si, že nesmíme rezignovat, ale musíme se i nadále zabývat tím, čím jsme se zabývali, mluvit o tom, co se dělo a co se děje nyní. Mezi minulostí a přítomností je totiž přímá spojitost. Hodně štěstí.“

Program zahájí v 17:00 úvodním slovem Štěpán Černoušek, předseda organizace Gulag.cz a české pobočky Memorialu. Čestnými hosty vernisáže budou spisovatelka Karin Lednická, Boris Bělenkin, ředitel knihovny Memorialu, a prof. Rudolf Žáček, děkan Fakulty veřejných politik v Opavě. Po úvodních slovech a představení publikace bude následovat komentovaná prohlídka výstavy.

Součástí expozice bude výstava uměleckých děl inspirovaných tématem a jeho přesahem do současnosti. Pro tuto část výstavy organizátoři zveřejnili otevřenou výzvu, na kterou zareagovalo neuvěřitelných sedm desítek umělců z různých zemí světa. Největším překvapením ovšem byl obrovský zájem umělců z Ruska, svědčící o tom, že téma vyrovnání se s vlastní minulostí je ve světle agrese na Ukrajině o to aktuálnější. „Ne všichni v Rusku věří tomu, co jim oficiální státní propaganda předkládá, a bez ohledu na možné represe mají potřebu svou frustraci veřejně vyjádřit,” říká jeden z autorů výstavy Štěpán Černoušek.

Kromě Ruska svá díla přihlásili i umělci z Ukrajiny, Česka, Estonska, Polska, Německa, Slovenska, Nizozemska a USA. Odborná porota v čele s kurátorem Michalem Pěchoučkem vybrala díla 35 umělců, která se stala součástí výstavy a na každém jejím zastavení je vystavena část z nich. Publikace představuje všechna vybraná díla, která budou po skončení výstavy vydražena ve veřejné aukci a výtěžek bude věnován na humanitární pomoc Ukrajině.

Výstavu je možné zhlédnout v galerii UniPoint v OC Breda & Weinstein (1. patro vedle Krevního centra) od 11. 1. 2023 do 18. 2. 2023. Otevřena bude od pondělí do soboty v čase 10:00 až 18:00.

V rámci doprovodného programu k výstavě proběhne v úterý 7. února 2023 od 11 hod. debata spojená s projekcí dokumentu Strážci paměti, který se věnuje organizaci Memorial a její současné situaci. Program proběhne v rámci cyklu Moderní výzvy lidstva, který pro studenty i širokou veřejnost tradičně pořádá Mendelovo gymnázium ve spolupráci s Fakultou veřejných politik v Opavě. Debata bude přenášena formou živého streamu, který bude po skončení ke zhlédnutí na youtube v kanálu Moderních výzev lidstva.

Výstava byla zahájena 5. srpna 2022 v Praze. V září a říjnu byla k vidění v Brně, v listopadu a v prosinci pak v Liberci.

————

Sandarmoch je vzdálené místo v ruské Karélii, poblíž finských hranic, kde se odehrál masakr, který měl být zapomenut. V letech 1937–1938, kdy vrcholily stalinské represe, zde bylo popraveno přes 6 tisíc osob 56 národností. Vedle mnoha Rusů, Karelů, Finů, Ukrajinců a dalších evropských i sovětských národností zde zahynulo i šest Čechů. Sandarmoch neupadl v zapomnění hlavně díky historiku Juriji Dmitrijevovi ze sdružení Memorial. Dmitrijev spolu s kolegy z petrohradského Memorialu přesnou polohu Sandarmochu objevili v roce 1997 a v dalších letech se jim podařilo zdokumentovat a dohledat jména většiny popravených.

Vztah ruské společnosti k Sandarmochu se za 25 let zásadně proměnil. Zpočátku úřady práci Memorialu a Dmitrijeva podporovaly. Ale poté, co se v roce 2014 Dmitrijev otevřeně postavil proti ruské agresi na Ukrajině, začal být pronásledován a v současnosti je za vykonstruované provinění odsouzen k 15 letům pobytu v lágru. Mezinárodní Memorial, zastřešující organizace ze sítě Memorialu, byla vloni v Rusku soudem zlikvidována.

Kontakt pro média: Štěpán Černoušek, +420 725 787 527