Akce Navracení jmen připomněla oběti sovětského státního teroru

11. říjen 2023 | Navracení jmen

Společně jsem vzpomněli jména více než sta popravených během sovětských represí, a uctili tak jejich památku. Setkání proběhlo 29. října ve 14:00 u Pomníku obětem komunismu na Újezdě v Praze na Malé Straně.

Mezi miliony obětí sovětského státního teroru byly i tisíce Čechů a občanů Československa. I jejich jména zazněla při letošním setkání s názvem Navracení jmen, které se koná každoročně 29. října v předvečer ruského Dne paměti obětí politických represí v různých městech Ruska i jinde po celém světě. Jména včetně krátkých medailonků jsme pro návštěvníky připravili a na místě rozdávali v české i ruské verzi.

Ti z vás, kteří se nemohlii zúčastnit osobně, dostali možnost připojit se k akci online: Navracení jmeno 2023 online.

Akce se poprvé uskutečnila v roce 2007 u Solověckého kamene na moskevské Lubjance a postupně se rozšířila do různých měst Ruska i světa. V tento den se tisíce lidí po celém světě řadí do fronty a jeden po druhém čtou jména obětí sovětských represí. Od roku 2017 jsme se k této akci připojili také v ČR.
Již druhým rokem se Navracení jmen koná v kontextu trvání války, kterou vede Rusko proti Ukrajině. Ukrajina brání nejen svou nezávislost, ale také hodnotový systém, v jehož středu stojí svoboda a lidská práva. Na pozadí masového zabíjení je připomínka hodnoty každého jednotlivého života obzvlášť důležitá.

Akci připravila organizace Gulag.cz a sdružení Memorial Česká republika ve spolupráci s Pražským ruským protiválečným výborem.

Pro více informací sledujte tuto facebookovou událost.