Zaměstnanec ministerstva pro mimořádné situace a policejní seržant a řidič z města Bakal v Čeljabinské oblasti. V dubnu 2023 oba byli odsouzeni k 19 letům vězení.
Alexej Nurijev se narodil 10. října 1985. Roman Nasryjev je o deset let mladší a narodil se 15. ledna 1995. Jejich rodné město Bakal čítalo k roku 2023 pouze 16 tisíc obyvatel.
Alexej a Roman bydleli ve stejném domě a chodili do stejné školy. Jejich životy se vyvíjely podle podobného scénáře: oba vystudovali vyšší odborné školy (i když každý jiný obor; Alexej studoval „něco, co souviselo s počítači“, Roman je povoláním elektromechanik), šli na vojnu a pak nastoupili do velice „prestižních” (na poměry jejich města) zaměstnání. Alexej dostal práci na ministerstvu pro mimořádné situace a v roce 2022 už byl velitelem hasičské a záchranné jednotky. Roman působil jako řidič v Národní gardě Ruské federace.
I volný čas podle příbuzných Alexej a Roman rádi trávili podobným způsobem. Především se věnovali svým dětem (každý má dvě; Romanův nejmladší syn se narodil, když už byl jeho otec ve vyšetřovací vazbě).
Další jejich zálibou byla hudba. Alexej zpíval v rockové kapele Room 32, jejichž zkoušek se občas účastnil i Roman. Jednou s nimi dokonce vystoupil na koncertě jako bubeník, ale většinou hrál jen sám pro sebe.
Pokud jde o politiku, Roman ani Alexej ji s příbuznými nikdy moc nerozebírali. Matka Alexeje Nurijeva říká, že k volbám vždy chodil, protože to považoval za nutné, nikdy jí prý ale neříkal, koho volil. Podle manželky Romana Nasryjeva byl Roman s aktuální situací v Rusku nespokojen, ale o podrobnostech prý také nemluvil. Ruská lidskoprávní iniciativa Zóna solidarity popisuje Romanovy názory jako libertariánské a především protiválečné.
Začátek otevřené války proti Ukrajině nesla rodina Alexeje podle jeho manželky „těžce“. Co se týče Romana Nasryjeva, po svém zadržení uvedl, že jeho postoj k válce na Ukrajině se začal měnit už na jaře 2022, a to především „kvůli tomu, že začalo umírat hodně ukrajinských civilistů“. O tom, co se ve skutečnosti dělo na ukrajinských územích, se Roman dle jeho slov dozvídal hlavně z videí na YouTube.
Klíčovou událostí pro ně pak bylo vyhlášení mobilizace ruskými úřady v září 2022. Alexej ani Roman sice nemuseli kvůli svému zaměstnání do války, ale báli se o své příbuzné a přátele.
Dne 10. října 2022 oslavil Alexej Nurijev narozeniny. Na oslavě se sešlo několik lidí, ale do večera zůstal s Alexejem jen Roman Nasryjev. Spolehlivě rekonstruovat události toho večera není možné: podle Alexeje, Romana a jejich obhájců nelze vyšetřovacím spisům v tomto ohledu vůbec věřit a oni sami u soudu o událostech toho večera téměř nemluvili.
Je však známo, že Roman a Alexej ten večer vyrobili zápalné lahve a pozdě v noci přišli k budově městské správy, kde se nacházel i vojenský registrační úřad. Rozbili okno, hodili do něj každý jednu zápalnou láhev a rychle utekli. O něco později opustili Bakal a pronajali si pokoj v jednom z hotelů na federální dálnici M-5 Ural. Právě v tomto pokoji byli o několik hodin později zadrženi.
Nejprve byli obviněni z teroristického činu, za což jim hrozillo 12 až 20 let vězení. Později však byli obviněni z ještě závažnější věci, a to „výcviku za účelem provádění teroristických akcí“. Podle obžaloby k tomu došlo proto, že zabavené telefony Romana a Alexeje obsahovaly videa, na nichž oba muži vyráběli zápalné lahve, a také korespondenci na Telegramu, během níž Roman a Alexej „odsuzovali speciální vojenskou operaci Ruské federace na Ukrajině“ a také „nazývali ruské obyvatelstvo ‚orky‘, ‚rašísty‘, ‚hloupým stádem‘, ‚otroky‘ a dalšími urážlivými slovy“.
Roman a Alexej u soudu trvali na tom, že nechtěli nikomu ublížit. Podle nich se jen zajímali o to, jak se vyrábí zápalné lahve. Do okna budovy městské správy je prý hodili pouze proto, aby vyjádřili nesouhlas s válkou a mobilizací. Skutečnost, že v důsledku jejich činů nikdo nebyl zraněn (vrátná dokázala malý požár uhasit sama pomocí deky a vody), vyšetřování v úvahu nevzalo.
Roman Nasryjev u soudu poznamenal, že zapálení nebo pokus o zapálení budov městských a vojenských správ je v současném Rusku jedním ze způsobů, jak vyjádřit svůj občanský postoj. Podle něj on a Alexej udělali maximum pro to, aby nikomu náhodou neublížili a mysleli si tak, že budou obviněni nanejvýš z chuligánství.
V dubnu 2023 byli Alexej a Roman odsouzeni k 19 letům vězení. Podle lidskoprávních aktivistů tak krutý trest mohli dostat proto, že pochází z prostředí poměrně loajálního vůči ruským úřadům. Projekt „Podpora politických vězňů. Memorial” píše: „Tento trest může být pomstou za ‚zradu‘ systému, pro který oba dlouho pracovali, a zároveň jasným varováním pro všechny, kteří by mohli následovat jejich příkladu.“
Více informací o tomto případu naleznete zde (v ruštině). Tomuto případu se věnuje také naše výstava Putinova klec.
Napsat dopis
Alexej Nurijev: Нуриеву Алексею Талгатовичу, 1985 г. р., ФКУ Т УФСИН России по Ульяновской области, ул. Калугина, д. 66, г. Димитровград, Ульяновская область, Russia, 433503
Napsat Alexejovi můžete také prostřednictvím platformy prisonmail.online (Ulyanovsk region – Dimitrovgrad Prison, Нуриеву Алексею Талгатовичу, 1985 г. р). Pozor, i přesto, že web prisonmail.online je k dispozici v angličtině, dopisy do vězení by měly být v ruštině.
Roman Nasryjev: Насрыеву Роману Раифовичу, 1995 г. р., ФКУ Т ГУФСИН России по Челябинской области, ул. Северная, д. 1, г. Верхнеуральск, Челябинская область, Russia, 457670
Romanovi lze odeslat pouze papírový dopis.
Návod na psaní dopisů do ruského vězení naleznete zde.