73 let, důchodkyně z města Šachty v Rostovské oblasti. V lednu 2024 byla odsouzena k 5,5 letům vězení.
Jevgenija Majboroda se narodila 10. června 1951 a stejně jako její manžel Nikolaj celý život pracovala jako energetička v dole. Za sovětských časů manželé dobře vydělávali a hodně cestovali, jezdili dokonce do USA.
V roce 1997 se v jejich životě odehrála velká tragédie: jejich 26letý syn Sergej zahynul při autonehodě. Stalo se to 31. srpna, na Den horníků, tedy na jejich rodinný profesní svátek. Tento den Jevgenija od té doby dle vlastních slov nenáviděla.
Smrt syna uvrhla Jevgeniji do hluboké deprese, kvůli níž musela dokonce strávit několik týdnů v psychiatrické léčebně. Aby se manželé ze smrti Sergeje vzpamatovali, koupili si malou chalupu a většinu času bydleli právě tam.
V té době se Jevgenija obrátila k víře a začala navštěvovat místní pravoslavný chrám. Když její manžel Nikolaj v roce 2011 zemřel, zůstala Jevgenija úplně sama a tak se plně ponořila do církevního života: každý den se několik hodin modlila, pomáhala při úklidu chrámu, účastnila se bohoslužeb a konala poutě na svatá místa. Tomu všemu se aktivně věnovala až do roku 2021, kdy vážně onemocněla koronavirem. Poté se její zdraví začalo zhoršovat a téměř přestala chodit ven.
Další její vášní se staly sociální sítě. Hodně času trávila na populární ruské sociální síti Vkontaktě, kde měla několik profilů. Využívala je nejen ke korespondenci se známými, ale také aktivně sdílela publikace s nejrůznějším obsahem. Hodně z nich se týkalo náboženské tematiky, některé byly ale věnovány aktuálnímu politickému a společenskému dění v Rusku a na Ukrajině. A jestliže zpočátku, zhruba v letech 2014-2016, se na jejich profilech vyskytovaly „vlastenecké” publikace pozitivně hodnotící činnost Vladimira Putina, po roce 2020 se to změnilo. Publikace Jevgenije nyní poměrně ostře odsuzovaly politiku ruských úřadů, zejména změnu ústavy z roku 2020, ale také například nízkou životní úroveň Rusů.
Se začátkem otevřené války Ruska proti Ukrajině v únoru 2022 začala Jevgenija aktivně sdílet protiválečné publikace. Podle sousedů ji varovali, že to může být nebezpečné, ale Jevgenija je prý neposlouchala. Na Ukrajině žijí její příbuzní a tuto zemi má velmi ráda. V létě 2022 byl její bratranec zasažen raketovým úderem v Dnipru. Zůstal naživu, nicméně Jevgeniji tato událost samozřejmě šokovala.
Postupně se dostala do hledáčku trestních orgánů. V lednu 2023 dostala Jevgenija pokutu 40 000 rublů (asi 10 000 Kč) podle správního paragrafu o diskreditaci ruské armády a již v únoru byla v jejím bytě provedena domovní prohlídka. Podle sousedů to Jevgeniji dost vyděsilo. I přesto se ale začala hádat s policistou, který byl rozhořčen jejími protiválečnými publikacemi. Jevgenija mu prý odpověděla, že Rusko začalo tuto válku jako první a proto si zaslouží trest.
V březnu 2023 s ní bylo zahájeno ještě jedno správní řízení, v důsledku čehož byla odsouzena k několika dnům ve vazbě. V té době již čelila trestnímu stíhání: za údajné šíření nepravdivých informací o ruské armádě a veřejné výzvy k extremismu. Jevgenija nepopírala, že sdílela protiválečné publikace, ale nesouhlasila s tím, že tak činila z politické nenávisti vůči Rusku: podle ní a jejího právníka ji vedly pouze emoce.
Na vynesení rozsudku Jevgenija čekala doma. Byt mohla opouštět pouze v přesně stanovených časech a pohyb jí byl monitorován elektronickým náramkem, za který se styděla a maskovala ho dlouhými sukněmi.
K soudu 29. ledna 2024 šla s přesvědčením, že neudělala nic špatně a proto se za pár hodin vrátí domů. Ani nenakrmila kočku a neumyla nádobí.
Soudce na ni udělal dobrý dojem a dle slov právníka Jevgenija doufala, že takto slušný člověk ji do vězení nepošle.
Nicméně byla odsouzena k 5,5 letům trestanecké kolonie. To ji naprosto šokovalo. Fotografie níže zachycuje okamžik bezprostředně po vynesení rozsudku.
Nyní si Jevgenija už odpykává trest. Přestože nikdo ze sousedů ani její kolegů z chrámu nesdílí její protiválečný postoj, mnozí z nich s ní soucítí, věří, že je jen zmatená a nešťastná, a jsou připraveni jí pomáhat. Rektor místního chrámu, kam Jevgenija pravidelně chodívala, ale doufá, že ji pobyt ve vězení „přivede k rozumu“. Další členka chrámu Jevgeniji charakterizuje takto: „Už jsme na ni zapomněli. Má jedovatý jazyk. Dostala přesně to, co si zasloužila.“
Podle právníků Jevgenija nyní dostává do vězení hodně solidárních dopisů a díky nim se necítí zcela osaměle.
Více informací o tomto případu naleznete zde: projekt Podpora politických vězňů. Memorial, Novaja Gazeta, Current Time, Rádio Svoboda, NeMoskva (v ruštině). Tomuto případu se věnuje také naše výstava Putinova klec.
Napsat dopis
Майбороде Евгении Николаевне, 1951 г. р., ФКУ ИК-18 ГУФСИН России по Ростовской области, ул. Дружбы, влд. 1А, г. Азов, Ростовская область, Russia, 346782
Návod na psaní dopisů do ruského vězení naleznete zde.