35 let, novinářka. V březnu 2024 byla vzata do vazby. Hrozí jí až 6 let vězení.
Antonina Favorskaja se narodila 4. prosince 1989. Její dědeček velice rád fotografoval a natáčel videa – a učil to i svou vnučku.
Antonina studovala žurnalistiku a herectví a plánovala se věnovat především kariéře herečky. Ostatně i její příjmení, pod kterým je nyní známá, je tvůrčí pseudonym; ve skutečnosti se jmenuje Antonina Kravcova. Vystudovala nejslavnější moskevskou divadelní školu GITIS, hrála v divadle a v reklamách (například v této reklamě z roku 2017 hraje hlavní roli).
Vedle herectví se Antonina ale vždy zajímala o politiku a aktuální dění ve světě. Podle kolegů se pravidelně účastnila soudních procesů s politickými vězni, aby je alespoň tímto způsobem podpořila. V létě 2022 se rozhodla připojit k týmu nezávislého média SotaVision jako novinářka – i přesto, že po vypuknutí otevřené války proti Ukrajině a nárůstu represí v Rusku jí kvůli tomu hrozilo reálné nebezpečí. V rozhovorech zdůrazňovala, že je pro ni velmi důležité zůstat v rodné zemi, poctivě zaznamenávat okolní dění, a tím přispívat k boji proti státní propagandě.
Antonina je známou především fotoreportážemi z protestních akcí a soudních procesů s politickými vězni, například Olegem Orlovem, Vladimirem Kara-Murzou, Iljou Jašinem a dalšími.
V červenci 2023 Antonina odjela do Čečenska, aby se zúčastnila soudu se Zaremou Musajevou, matkou čečenských opozičních aktivistů Ibragima a Abubakara Jangulbajevových, kteří jsou v přímé opozici vůči čečenskému vůdci Ramzanu Kadyrovovi. Ráno v den jednání soudu zjistila, že její kolegyně z listu Novaja Gazeta Jelena Milašina a právník Zaremy Musajevy Alexandr Němov byli v Čečensku brutálně zbiti.
Kolegové ze SotaVision Antoninu přesvědčovali, aby z Čečenska okamžitě odjela a nevystavovala se jako nezávislá novinářka zbytečnému riziku. Antonina se ale i přes velké nebezpečí rozhodla v Grozném zůstat. U soudu tak byla jedinou přítomnou nezávislou novinářkou. „Vycouvat by bylo nefér jak vůči mně, tak vůči zásadám žurnalistiky,“ uvedla později. O své cestě do Čečenska Antonina podrobně psala zde (v ruštině).
Antonina také informovala o procesu Alexeje Navalného a snažila se navštívit každý jeho soud. Právě ona pořídila poslední videozáznam Navalného před jeho smrtí.
Navalnému se nepřestala věnovat ani po jeho smrti a podle informací v médiích chtěla o jeho příběhu natočit dokumentární film. Její kolegové se domnívají, že právě to mohlo být důvodem k zadržení Antoniny.
Dne 17. března 2024 byla Antonina zadržena v kavárně několik hodin poté, co natáčela dění u hrobu Alexeje Navalného, a poslána na 10 dní za mříže. Na svobodu se ale už nedostala. 28. března 2024 byla obviněna z účasti v extremistické skupině a bylo s ní zahájeno trestní řízení.
Nyní jí hrozí až 6 let vězení za shromažďování materiálů a publikaci příspěvků na platformách Fondu boje proti korupci, který založil Alexej Navalnyj. Spolupracovníci Fondu to komentovali takto: „Favorskaja u nás nikdy nic nepublikovala, ale na podstatě obvinění to vlastně nic nemění. Novinářka je obviněna z novinářské činnosti. Bohužel by to v dnešním Rusku už ani nemělo překvapovat, ale je to stejně hrozné“.
Antonina svou vinu odmítá a otevřeně prohlašuje, že svůj případ považuje za politicky motivovaný. Aby ji podpořili, chodí nyní na její soudy příbuzní politických vězňů, jejichž procesy Antonina kdysi navštěvovala.
Více informací o tomto případu naleznete zde (v ruštině). Tomuto případu se věnuje také naše výstava Putinova klec.
Napsat dopis
Кравцовой Антонине Юрьевне, 1989 г.р., ФКУ СИЗО-6 УФСИН России по г. Москве, ул. Шоссейная, д. 92, г. Москва, Russia, 109383
Napsat dopis můžete také prostřednictvím platformy prisonmail.online (Moscow – SIZO 6 Pechatniki, Кравцовой Антонине Юрьевне, 1989 г.р.). Pozor, i přesto, že web prisonmail.online je k dispozici v angličtině, dopisy do vězení by měly být v ruštině.
Návod na psaní dopisů do ruského vězení naleznete zde.