35 let, novinářka. V březnu 2024 byla vzata do vazby. Hrozí jí až 6 let vězení.

Antonina Favorskaja se narodila 4. prosince 1989. Její dědeček velice rád fotografoval a natáčel videa – a učil to i svou vnučku.

Antonina studovala žurnalistiku a herectví a plánovala se věnovat především kariéře herečky. Ostatně i její příjmení, pod kterým je nyní známá, je tvůrčí pseudonym; ve skutečnosti se jmenuje Antonina Kravcova. Vystudovala nejslavnější moskevskou divadelní školu GITIS, hrála v divadle a v reklamách (například v této reklamě z roku 2017 hraje hlavní roli).

Vedle herectví se Antonina ale vždy zajímala o politiku a aktuální dění ve světě. Podle kolegů se pravidelně účastnila soudních procesů s politickými vězni, aby je alespoň tímto způsobem podpořila. V létě 2022 se rozhodla připojit k týmu nezávislého média SotaVision jako novinářka – i přesto, že po vypuknutí otevřené války proti Ukrajině a nárůstu represí v Rusku jí kvůli tomu hrozilo reálné nebezpečí. V rozhovorech zdůrazňovala, že je pro ni velmi důležité zůstat v rodné zemi, poctivě zaznamenávat okolní dění, a tím přispívat k boji proti státní propagandě.

Antonina je známou především fotoreportážemi z protestních akcí a soudních procesů s politickými vězni, například Olegem Orlovem, Vladimirem Kara-Murzou, Iljou Jašinem a dalšími.

V červenci 2023 Antonina odjela do Čečenska, aby se zúčastnila soudu se Zaremou Musajevou, matkou čečenských opozičních aktivistů Ibragima a Abubakara Jangulbajevových, kteří jsou v přímé opozici vůči čečenskému vůdci Ramzanu Kadyrovovi. Ráno v den jednání soudu zjistila, že její kolegyně z listu Novaja Gazeta Jelena Milašina a právník Zaremy Musajevy Alexandr Němov byli v Čečensku brutálně zbiti.

Kolegové ze SotaVision Antoninu přesvědčovali, aby z Čečenska okamžitě odjela a nevystavovala se jako nezávislá novinářka zbytečnému riziku. Antonina se ale i přes velké nebezpečí rozhodla v Grozném zůstat. U soudu tak byla jedinou přítomnou nezávislou novinářkou. „Vycouvat by bylo nefér jak vůči mně, tak vůči zásadám žurnalistiky,“ uvedla později. O své cestě do Čečenska Antonina podrobně psala zde (v ruštině).

Antonina také informovala o procesu Alexeje Navalného a snažila se navštívit každý jeho soud. Právě ona pořídila poslední videozáznam Navalného před jeho smrtí.

Navalnému se nepřestala věnovat ani po jeho smrti a podle informací v médiích chtěla o jeho příběhu natočit dokumentární film. Její kolegové se domnívají, že právě to mohlo být důvodem k zadržení Antoniny.

Dne 17. března 2024 byla Antonina zadržena v kavárně několik hodin poté, co natáčela dění u hrobu Alexeje Navalného, a poslána na 10 dní za mříže. Na svobodu se ale už nedostala. 28. března 2024 byla obviněna z účasti v extremistické skupině a bylo s ní zahájeno trestní řízení.

Nyní jí hrozí až 6 let vězení za shromažďování materiálů a publikaci příspěvků na platformách Fondu boje proti korupci, který založil Alexej Navalnyj. Spolupracovníci Fondu to komentovali takto: „Favorskaja u nás nikdy nic nepublikovala, ale na podstatě obvinění to vlastně nic nemění. Novinářka je obviněna z novinářské činnosti. Bohužel by to v dnešním Rusku už ani nemělo překvapovat, ale je to stejně hrozné“.

Antonina svou vinu odmítá a otevřeně prohlašuje, že svůj případ považuje za politicky motivovaný. Aby ji podpořili, chodí nyní na její soudy příbuzní politických vězňů, jejichž procesy Antonina kdysi navštěvovala.


Více informací o tomto případu naleznete zde (v ruštině). Tomuto případu se věnuje také naše výstava Putinova klec.


Napsat dopis

Кравцовой Антонине Юрьевне, 1989 г.р., ФКУ СИЗО-6 УФСИН России по г. Москве, ул. Шоссейная, д. 92, г. Москва, Russia, 109383

Napsat dopis můžete také prostřednictvím platformy prisonmail.online (Moscow – SIZO 6 Pechatniki, Кравцовой Антонине Юрьевне, 1989 г.р.). Pozor, i přesto, že web prisonmail.online je k dispozici v angličtině, dopisy do vězení by měly být v ruštině.

Návod na psaní dopisů do ruského vězení naleznete zde.

Workshopy psaní dopisů politickým vězňům do RuskaNovinky

Výstava Putinova klec představila v Brně příběhy nesvobody z Ruska

16. leden 2025

Po dvou pražských zastávkách se venkovní výstava věnovaná příběhům politických vězňů v Rusku přesunula do moravské metropole ...

Literární večer věnovaný osudům žen bez svobody od Gulagu k dnešku

14. leden 2025

Doprovodný program k výstavě Nitky vzpomínek – Osudy žen v Gulagu...

Situaci ruských politických vězňů jsme přiblížili na ostravském křtu knihy (Ne)poslední slova

13. leden 2025

Křest knihy proslovů ruských politických vězňů pronesených ve vykonstruovaných procesech, jejímž autorem je spolek Krutý krte...

Podpořte ruské politické vězně a popřejte jim klidný vstup do nového roku!

26. prosinec 2024

Nespravedlivě věznění lidé v ruských věznicích potřebují naši podporu po celý rok. Každý den strávený daleko od rodiny za mří...

Psaní dopisů na podporu nespravedlivě vězněných zakončilo výstavu Putinova klec

11. říjen 2024

Poslední den konání výstavy 28. října 2024 ve Valdštejnské zahradě jsme podpořili lidi nespravedlivě vězněné ruským režimem p...

Oleg Orlov zahájil 30. září v Praze naši novou výstavu o ruských politických vězních

17. září 2024

Venkovní instalace ve Valdštejnské zahradě v Praze představuje deset vybraných případů politických vězňů, kteří byli v Rusku ...

Velká dopisová akce podpořila politické vězně a vězěňkyně v Rusku

29. duben 2024

Ve čtvrtek 16. 5. probělo ve Skautském institutu na Staromáku debata a psaní dopisů s Gulag.cz, Memorial ČR a Amnesty Interna...