Sledujeme a upozorňujeme na současné dění v Rusku, protiválečné protesty i překrucování sovětské minulosti zneužívané k obhajobě agresivní války. Pomáháme našim kolegům z ruských paměťových a lidskoprávních institucí (například Memorial či původní muzeum Perm-36), kteří se ocitli v ohrožení.
===
Memorial
Úzce spolupracujeme s ruským sdružením Memorial, nositelem Nobelovy ceny míru za rok 2022, kterému pomáháme se zachováním činnosti poté, co po začátku ruské agrese proti Ukrajině mnozí jeho spolupracovníci byli nuceni opustit Rusko. Jsme personálně i administrativně propojeni s českou pobočkou Memorialu. Díky tomu do českého prostředí přinášíme řadu debat se členy Memorialu, téma zneužití sovětské represivní historie současným režimem, přehledy protiválečných protestů v Rusku, ale i příběhy ukrajinských obětí probíhající války. Sledujeme případy současných politických vězňů (jsou mezi nimi i členové Memorialu Jurij Dmitrijev a Oleg Orlov) a také organizujeme workshopy psaní dopisů těmto vězňům.
Více o veškeré této činnosti najdete na stránkách české pobočky Memorialu.
===
Perm-36
Dlouhodobě spolupracujeme se zakladateli muzea Perm-36, které bylo jediným muzeem v Rusku na místě bývalého tábora Gulagu a později věznice pro sovětské disidenty. V roce 2014 ruské úřady muzeum svým zakladatelům odebraly (již tehdy jsme iniciovali protestní dopis českých institucí), odstranily expozici o disidentech z Ukrajiny a Pobaltí a začaly oslavovat práci dozorců. Od té doby jsme s původními zakladateli muzea v kontaktu, pomohli jsme jim vytvořit virtuální podobu muzea Perm-36 a také jsme díky nim přinesli několik příběhů:
===
UAukce
K prvnímu výročí začátku války Ruska proti Ukrajině v únoru 2023 jsme zorganizovali dobročinnou aukci uměleckých děl vytvořených ruskými autory, jejíž výtěžek šel na pomoc Ukrajině. Celkem jsme vybrali 123.500 Kč. Umělecká díla jejich autři původně poskytli pro výstavu Sandarmoch - kde stromy mají tváře.
Více o UAukci čtěte ZDE