Venkovní instalace organizace Gulag.cz prostřednictvím uměleckých ilustrací přibližuje případy současných politických vězňů, kteří byli v Rusku odsouzeni za nesouhlas s agresí proti Ukrajině a dalšími zločiny ruské vlády. Putovní výstava dává ve svobodném světě hlas příběhům bezpráví, které se nevyhýbá mužům ani ženám, velmi mladým lidem ani seniorům. Po četných zastávkách napříč Českou republikou bude od 1. do 20. srpna k vidění také v Kopřivnici.
Politické pronásledování má v Rusku hluboké historické kořeny. Represe současnému režimu opět slouží jako nástroj umlčování generující tisíce politických vězňů. Jejich situaci organizace Gulag.cz na venkovní výstavě Putinova klec přibližuje prostřednictvím 10 vybraných příběhů ilustrovaných ruskou umělkyní Liljou Matvějevou. Jedná se však jen o zlomek z celkového počtu dalších nespravedlivě vězněných, o jejichž osudech se v Evropě příliš mnoho neví. Přitom každý z nich si zaslouží pozornost a podporu svobodného světa.
V ruských trestaneckých koloniích se nespravedlivě věznění potýkají s fyzickým násilím, odepíráním lékařské péče, uzavíráním na samotku a dalšími formami psychického nátlaku. Některým může být dokonce nařízena neadekvátní psychiatrická léčba s destruktivní medikací. Výjimkou není ani stíhání nezletilých.
„Tresty odnětí svobody často nabývají velmi cynického charakteru i pro svou délku připomínající to nejhorší z dob nejtvrdšího stalinismu. V červnu 2025 například 30letá dobrovolnice Nadin Gejsler, která aktivně pomáhala ukrajinským uprchlíkům pobývajícím v Rusku, dostala 22 let vězení. Státní zastupitelství pro ni přitom požadovalo 27 let odnětí svobody. Takových případů je však mnohem více a ještě více těch, o kterých se u nás prakticky vůbec neví,“ uvedl ředitel organizace Gulag.cz Štěpán Černoušek.
Výstava Putinova klec tak upozorňuje na to, že v Rusku stále žijí lidé, kteří se nebojí vyjádřit své občanské postoje. Muži a ženy bojující za svobodu a dodržování lidských práv i za cenu tvrdých trestů a odnětí svobody si rozhodně zaslouží naši pozornost a podporu. Jednotlivé příběhy zastoupené na výstavě jsou proto doplněny o QR kódy, prostřednictvím kterých si mohou zájemci online přečíst další podrobnosti a aktuální informace o konkrétních případech na webu organizace Gulag.cz. Najdou zde také podrobný návod, jak mohou nespravedlivě vězněným napsat dopisy, které jsou pro ně velkou morální oporou. Součástí výstavy jsou také anglické překlady textů.
Výstava bude v Kopřivnici k vidění v sadu Dr. Edvarda Beneše před Ringhofferovou vilou od 1. do 20. srpna 2025. Výstavu připravila organizace Gulag.cz ve spolupráci s městem Kopřivnice.
Po dvou pražských zastávkách, dvou brněnských a jedné opavské bude Kopřivnice šestým zastavením.